Neštěstí v Mekce už má 1753 obětí

Zahraničí
17. 10. 2015 09:05
Letošní pouť do Mekky.
Letošní pouť do Mekky.

Počet obětí zářijové tlačenice během pouti do Mekky vzrostl na nejméně 1753. Vyplývá to z údajů poskytnutých zeměmi, z nichž poutníci pocházeli. Předchozí informace hovořily o 1663 mrtvých. Oficiální počet od saúdskoarabských úřadů se zastavil na čísle 769, i když údajně není konečný. Jde o nejhorší katastrofu, která pouť kdy postihla.

Poutníci byli ušlapáni 24. září v údolí Míná, když směřovali k rituálu kamenování Satana. Letošní pouti se zúčastnily asi dva miliony muslimů. Stovky poutníků se údajně i nadále pohřešují, takže počet obětí neštěstí se ještě může zvýšit. Dosud největší podobné neštěstí se v Saúdské Arábii stalo v červenci 1990, kdy bylo ušlapáno 1426 lidí, většinou pocházejících z asijských zemí.

Saúdské úřady národnosti obětí nezveřejnily. Podle informací od více než 30 zemí, ale bylo mezi mrtvými 464 Íránců, 182 Egypťanů, 145 Nigerijců a 129 Indonésanů.

Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Indie (101 obětí), Pákistán (87 obětí), Bangladéš (79 obětí), Kamerun (76 obětí), Niger (72 obětí), Senegal (61 obětí) a Mali (60 obětí). Mrtví pocházeli také z Čadu, Beninu, Maroka, Etiopie, Súdánu, Alžírska a dalších zemí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mosa'ab Elshamy

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ