Netanjahu odřekl cestu na ekonomické fórum v Davosu

Zahraničí
9. 1. 2017 22:43
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil cestu na světové ekonomické fórum ve švýcarském Davosu plánovanou na 18. ledna. Oznámil to bez dalších podrobností jeho úřad. Podle zdrojů deníku Haarec tento krok nesouvisí s tím, že Netanjahu je vyšetřován kvůli podezření z korupce, ale se skutečností, že účast na každoročním fóru odřeklo několik státníků.

Izraelská média rovněž zmínila o možné cestě předsedy vlády do Washingtonu na inauguraci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa 20. ledna nebo o možné schůzce obou státníků někdy okolo tohoto data.

Americký deník New York Post už v prosinci informoval, že Trumpovi poradci chtějí Netanjahua pozvat na inauguraci nebo uspořádat schůzku obou politiků ještě před ní. Účast na slavnostním aktu by však  byla proti protokolu, neboť na inauguraci jsou tradičně zváni jen velvyslanci coby zástupci cizích zemí.

Netanjahu byl jedním z prvních zahraničních politiků, kteří Trumpovi po jeho vítězství v listopadových volbách poblahopřáli. Nazval jej "opravdovým přítelem Izraele". Trump nedávno naznačil, že USA pod jeho vedením budou k židovskému státu mnohem vstřícnější. Za velvyslance chce například Davida Friedmana, který mimo jiné zpochybnil názory, že izraelská výstavba osad na palestinských územích je nelegální. Trump se také vyslovil pro přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Postavení Jeruzaléma je přitom jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , ABIR SULTAN

Další čtení

ilustrační foto

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Zahraničí
22. 8. 2026

Trump může zatím pokračovat ve výstavbě tanečního sálu Bílého domu, rozhodl soud

Zahraničí
22. 8. 2026
ilustrační foto

Slovenská siamská dvojčata oddělí lékaři v Saudské Arábii

Zahraničí
22. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ