Nositel Nobelovy ceny za lékařství dostane i pračku

Zahraničí
21. 10. 2012 16:30
Japonský výzkumník Šinja Jamanaka dostane od vlády  novou pračku.
Japonský výzkumník Šinja Jamanaka dostane od vlády novou pračku.

Japonský výzkumník Šinja Jamanaka se dozvěděl o tom, že získal letošní Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii, ve chvíli, kdy opravoval svou starou pračku. Japonští ministři se proto rozhodli, že se mu složí na novou.

Královská švédská akademie věd ocenila 8. října padesátiletého japonského vědce společně s Britem Johnem Gurdonem za buněčný výzkum. Ocenění je tradičně spojeno s finanční odměnou a laureáti se nyní podělí rovným dílem o 1,2 milionu dolarů (asi 23 milionů korun).

Za svých 600 tisíc dolarů si Jamanaka může pořídit hodně praček. Šestnáct japonských ministrů přesto podle místního tisku veřejně slíbilo, že každý z nich dá 10 tisíc jenů (asi 2400 korun) a z takto vybraných peněz se pak pořídí pro vědce nová pračka. Podle některých komentátorů se tak snaží vylepšit image neoblíbeného kabinetu premiéra Jošihika Nody, který zaostává v průzkumech před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Agenti zabili muže, který střílel na budovu. Na autě měl nápis z Call of Duty

Zahraničí
8. 7. 2025

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ