OBRAZEM: <span>Tisíce prchají</span> před indonéskou sopkou

Zahraničí
30. 8. 2010 16:15
Indonésané jsou na sopky zvyklí. Někdy je ale třeba utéci.
Indonésané jsou na sopky zvyklí. Někdy je ale třeba utéci.

Indonéská sopka Sinabung na ostrově Sumatra vychrlila v noci na dnešek opět sloup popela, který dosahoval výšky až dva tisíce metrů. Erupce si vyžádala nejméně dva mrtvé a počet evakuovaných z okolí vulkánu již přesáhl 30 tisíc. Odvolány musely být některé místní lety.

Vulkán vysoký 2460 metrů se po více než čtyřsetleté pauze probudil opět v pátek. První erupce nastala v neděli, kdy se vytvořil sloup popela a jedovatých plynů vysoký 1500 metrů. Okolí sopky, zejména pole se zrající úrodou, pokryl sopečný popel, oblast zavalil hustý dým páchnoucí sírou a řada lidí měla dýchací potíže. Evakuován byl šestikilometrový okruh kolem sopky.

Dnešní erupce, která začala kolem 6.30 místního času (1.30 SELČ), trvala podle CNN více než šest hodin a byla podle expertů mohutnější než ta nedělní. Úřady zaregistrovaly po dnešním výbuchu sopky dvě úmrtí. "Zemřeli na srdeční infarkt a dýchací potíže," sdělil Priyadi Kardono z národní agentury pro zvládání přírodních katastrof.

Je třeba sbalit to nejnutnější a pryč.

Kvůli přítomnosti vulkanického popela v ovzduší musely být odloženy nebo přesměrovány místní lety některých malých letadel, ale provoz velkých letounů ovlivněn nebyl, protože se pohybují ve vyšších výškách, uvedlo indonéské ministerstvo dopravy. Úřady se nicméně obávají, že pokud bude činnost sopky pokračovat, zasáhne veškerou leteckou dopravu v oblasti, včetně Singapuru a Malajsie.

Indonésané jsou na sopky zvyklí. Někdy je ale třeba utéci.

Otřesy půdy způsobené erupcí vyděsily obyvatele mnohých okolních vesnic a některé z nich zachvátila panika. Po erupci se ze sopky začala řinout žhavá láva, která byla viditelná až na vzdálenost deseti kilometrů. "Problém je, že nevíme, co máme čekat," řekl agentuře AP indonéský vulkanolog Surono. "Nevíme, co způsobilo výbuch, jak dlouho to bude pokračovat a zda bychom měli očekávat pyroklastické proudy," podotkl. Jde o směs žhavých sopečných plynů, úlomků magmatu a sopečného popela, které zavalí okolí a ničí vše živé. Podobně byly například zničeny Pompeje v roce 79.

Utíkají všichni.

Úřady poslaly do oblasti pokrývky, stany a další nezbytný materiál pro táboření lidí a také 17 tisíc plynových masek. Evakuovaní byli ubytováni v nouzových útulcích zřízených mimo jiné ve školách či v mešitách. Mnozí se uchýlili až do 50 kilometrů vzdáleného města Medan, které je se svou dvoumilionovou populací třetím největším městem v Indonésii. "Už to přestalo. Jídla a vody máme dost, ale potřebujeme víc plynových masek," prohlásil dnes po skončení otřesů Johnson Tarigan, mluvčí okresu Karo.

Sopka Krakatoa, když ještě stála.

Rolnice Marsita Sembiringová z obce Sukanalu, ležící čtyři kilometry od vulkánu, opustila svůj domov společně se čtyřmi dětmi a manželem v neděli. Celý den strávili v útulku v Kabanjahe vzdáleném 20 kilometrů od jejich domu. Na noc se však vrátili do svého obydlí, aby ho ochránili před případným rabováním. "Měli jsme strach, že nás někdo vykrade. Navíc minulou noc pršelo a taky jsme si byli jistí, že už se sopka utišila," vypověděla Sembiringová. Dnešní erupce přiměla rodinu k opětovnému útěku. "Dnes dopoledne přišla další erupce. Zpanikařili jsme, když jsme viděli stoupat kouř, bojím se, že by mohl být jedovatý," uvedla Sembiringová.

Výbuch sopky Krakatoa. Litografie z roku 1888.

V Indonésii je 70 aktivních vulkánů. Země leží na ostrovech v Tichém oceánu, kde se setkává několik zemských desek, a v oblasti jsou proto častá zemětřesení i sopečné erupce. Naposledy tam vybuchla sopka na počátku srpna a připravila o život čtyři lidi.     Indonésie byla také svědkem jedněch z vůbec nejničivějších sopečných erupcí v dokumentované historii. V roce 1815 si výbuch vulkánu Tambora vyžádal odhadem smrt 88 tisíc lidí. Erupce známé sopky Krakatoa, která byla slyšet 3200 kilometrů daleko, pohřbila společně s následnou vlnou tsunami 36 tisíc osob.¨

 

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP , Wikipedia

Další čtení

ilustrační foto

Rukojmí zemřou, když je budete chtít osvobodit silou, hrozí Izraeli Hamás

Zahraničí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Rusko nechce mír, další noční útok to dokládá, burcuje znovu Zelenskyj

Zahraničí
26. 3. 2025
ilustrační foto

Rusové poslali zajatce na desítky let do vězení. Hlavně z pluku Azov

Zahraničí
26. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ