Irácké vládní jednotky podporované Kurdy i zahraničními spojenci pokračují v ofenzivě, která má za cíl dobýt Mosul ovládaný extremistickým Islámským státem (IS). Operace, jejíž přípravy trvaly několik měsíců, začala v pondělí a počítá se s tím, že potrvá několik týdnů. Panují obavy o osud 1,5 milionu civilistů žijících ve městě.
Irácká armáda postupuje od jihu a od severu směřují k městu kurdští pešmergové. Turecko oznámilo, že bojů se zúčastní také tisíce Iráčanů, které vycvičili turečtí vojáci. Předpokládá se, že postup budou zpomalovat četné nástrahy v podobě výbušnin. Islamisté se také brání nasazením sebevražedných atentátníků.
OSN předem upozornila, že v prvních dnech bojů se vydá z Mosulu možná až dvě stě tisíc uprchlíků.
Nad operací bdí mezinárodní koalice pod vedením Spojených států, která poskytuje iráckým pozemním silám leteckou, logistickou a zpravodajskou podporu. Významnou pomoc zajišťují také vojenští poradci a zvláštní jednotky několika západních států.