Oko za oko. Izraelské letouny vybombardovaly Sýrii

Zahraničí
8. 9. 2016 11:29
Izraelský bombardér (ilustrační foto).
Izraelský bombardér (ilustrační foto).

Izraelské letouny zaútočily v noci na několik cílů v Sýrii. Reagovaly tak na předchozí palbu, která zasáhla Izraelem okupovanou část Golanských výšin.

Letadla zasáhla pozice syrské armády, ze kterých vycházela střelba z minometů. Armáda neupřesnila, jaký typ palby dopadl na izraelské území. Uvedla pouze, že nikdo nebyl zraněn.

Izrael do bojů v Sýrii nezasahuje s výjimkou několika útoků na zbrojní konvoje Hizballáhu, který ve válce pomáhá jednotkám syrského režimu. Izrael chce zabránit tomu, aby se tato šíitská radikální organizace vyzbrojila raketami delšího doletu, kterými by mohla v budoucnu Izrael ohrozit. Hizballáh je vůči Izraeli nepřátelský a vedl s ním několik válek. Několikrát Izrael také odpověděl jako v tomto případě na ostřelování Golanských výšin.

Větší část Golanských výšin Izrael obsadil před téměř půlstoletím po sedmidenní válce a později anektoval. Mezinárodní společenství tento krok neuznalo. Sýrie kontroluje na Golanských výšinách asi 510 kilometrů čtverečních, Izrael okupuje 1200 čtverečních kilometrů.

Autor: ČTK , APFoto: , Pavlíèek Luboš

Další čtení

Lvov - ilustrační foto

Venku mínus 15 a Ukrajina je bez tepla. Volá o pomoc a střely proti dronům

Zahraničí
Aktualizováno: 20. 1. 2026 09:55
ilustrační foto

Přistěhovalecký původ má už téměř třetina školáků v Německu

Zahraničí
20. 1. 2026
Adamuz, Španělsko

Železniční nehoda ve Španělsku patří k nejtragičtějším v Evropě za 30 let

Zahraničí
20. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ