Opozice je pro pokračování sankcí proti juntě

Zahraničí
7. 2. 2011 13:30
Z 50 milionů obyvatel země jich třetina žije pod hranicí chudoby.
Z 50 milionů obyvatel země jich třetina žije pod hranicí chudoby.

Sankce, které Západ uvalil na Barmu, by měly zůstat v platnosti. Podle strany opoziční političky Do Aun Schan Su Ťij embargo zasáhlo vojenský režim, a nikoliv širší vrstvy obyvatelstva. Sdružení národů jihovýchodní asie (ASEAN) se ale před třemi týdny vyslovilo pro zrušení sankcí vůči Barmě.

"Zjistili jsme, že sankce postihují pouze vůdce vládnoucího režimu a jejich blízké obchodní spojence, nikoliv většinu lidí," prohlásil místopředseda Národní ligy pro demokracii (NLD) Tin U.

Prohlášení nejvýznamnějšího opozičního uskupení bude znamenat jistou ránu nejen pro vládnoucí juntu, ale také pro západní investory. Ti čekají na sebemenší příležitost napojit se na rozsáhlé zdroje přírodního bohatství Barmy, což izolace jejího režimu zatím znemožňuje.

Do Aun Schan Su Ťij.NLD, která byla oficiálně zrušena podle podmínek stanovených pro účast v listopadových parlamentních volbách, chce ještě dnes vydat zprávu založenou na vlastním průzkumu a konzultacích s ekonomy.

Su Ťij, která byla loni v listopadu propuštěna z domácího vězení, sankce považuje za součást boje proti autoritářskému režimu. Cílem sankcí je vynutit demokratické reformy a respekt k lidským právům. Mnozí pozorovatelé ale soudí, že tato politika poškodila ekonomiku a místo junty negativně zasahuje barmský lid - generálové se o to víc přimkli k Číně a Thajsku, které odčerpávají barmské energetické zdroje.

Nicméně po svém propuštění Su Ťij naznačila, že by doporučila zrušení sankcí, což vyvolalo zvýšenou diplomatickou aktivitu a také zvýšený zájem Západu.

Parlament ovládaný vojáky aktivními i ve výslužbě se poprvé sešel minulý týden a zvolil nového prezidenta Barmy. Stal se jím vysloužilý generál Thein Sein.Barmské vedení se snaží nalákat asijské investory do cestovního ruchu i těžby ropy a plynu, dřeva i drahých kamenů. Většina zdrojů je nedotčena právě kvůli západnímu embargu, ale drahé kameny jsou už dlouho významným zdrojem financí junty.

NLD v čele se Su Ťij vyhrála v roce 1990 volby, ale junta jí odmítla předat moc. V parlamentních volbách loni v listopadu si vojenská vláda vítězství zajistila předem přijetím zákonů, jež z hlasování vyloučily opozici. Navíc byly poznamenané nízkou účastí a neregulérností.

Parlament ovládaný vojáky aktivními i ve výslužbě se poprvé sešel minulý týden a zvolil nového prezidenta Barmy. Zemi ale bude ovládat starý režim a naděje na reformy či politické usmíření jsou velmi mizivé.

Proti juntě neúspěšně vystoupili i mnozí buddhističtí mniši během tzv. šafránové revoluce v roce 2008.Podle odborníků by Su Ťij mohla jednat jako prostředník mezi Západem a generály o zmírnění sankcí výměnou za konkrétní reformy. Z 50 milionů obyvatel země jich třetina žije pod hranicí chudoby. NLD se těší velké popularitě, ale sama se potýká s nemalými problémy. Junta ji volebními pravidly odstavila na vedlejší kolej a vytvořila parlament i vládu bez účasti ligy.

Sdružení ASEAN se ale domnívá, že svět by měl sankce vůči Barmě zrušit. Reagoval by tak na nejnovější pozitivní vývoj v zemi a ulehčil její hospodářský rozvoj.

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , ČTK/AP

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ