Sýrie
OSN obvinila Asadovo letectvo z úmyslného útoku na zdroj vody
14.03.2017 11:38
Vyšetřovací komise OSN obvinila syrské letectvo, že loni v prosinci úmyslně bombardovalo vodní zdroj u Damašku. Bez vody tak zůstalo na 5,5 milionu lidí. Vodní zdroj pro Damašek je v údolí Barada, které do ledna ovládali povstalci. Boje tam pokračovaly i přesto, že v prosinci bylo v Sýrii ohlášeno příměří. Povstalci se nechali z místa evakuovat po šesti týdnech tvrdých bojů až na konci ledna.
Komise došla také k závěru, že únorový útok na objekt syrského Červeného půlměsíce v Idlibu byl zřejmě záměrnou akcí syrského či ruského letadla a že čin spadá do kategorie válečných zločinů. Při tomto náletu, který způsobil velké materiální škody, bylo zraněno několik lidí včetně ředitele pobočky.
Nezávislá vyšetřovací komise OSN, která se zabývala případem bombardování vodního zdroje u Damašku, dospěla k závěru, že nemá důkazy, že by povstalecké skupiny vodní zdroj záměrně znečistily nebo demolovaly, jak tvrdila syrská armáda.
V kazašské metropoli Astaně má v úterý začít třetí kolo jednání o Sýrii, v rámci dvou předchozích se jednalo hlavně o příměří. Syrská opozice se odmítla třetího kola zúčastnit s tím, že syrský režim příměří porušuje.
Vláda v Damašku obvinila Turecko jako hlavního spojence opozice, že nesplnilo své závazky a nechalo opozici rozhovory bojkotovat. Rozhovory v Astaně organizují Rusko, Írán a Turecko. "Jestliže jeden z ručitelů poruší závazky, myslím tím Turecko, pak je třeba ptát se Turecka, proč se ozbrojené skupiny jednání neúčastní," řekl šéf syrské vládní delegace v Astaně Bašár Džaafarí.
Za Damašek se postavil jeho hlavní spojenec, jímž je Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že důvody, jimiž opozice vysvětlila svou neúčast, nepovažuje za přesvědčivé. Podle ruského ministerstva obrany je Rusko v kontaktu s opozičními veliteli.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.