OSN: Sýrie nedodrží termín pro odsun chemických zbraní

Zahraničí
29. 12. 2013 10:01
Momentka z bojů v Sýrii.
Momentka z bojů v Sýrii.

Sýrie pravděpodobně nedokáže dodržet stanovený konečný termín 31. prosince pro vyvezení svých nejnebezpečnějších chemických zbraní do zahraničí. Uvedla to Organizace spojených národů (OSN).

Organizace sice připustila, že v Sýrii bylo dosaženo "důležitého pokroku", ale vyzvala syrského prezidenta Bašára Asada ke zvýšení úsilí o splnění dohodnutých termínů při likvidaci chemických zbraní.

Podle plánu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) mají být veškeré syrské chemické zbraně zničeny do 30. června 2014. Do konce letošního roku má být ze země vyvezeno zhruba 500 tun nejtoxičtějších chemických zbraní. Sýrie má odhadem kolem 1300 tun chemických bojových látek a chemikálií nezbytných k jejich výrobě.

"Transport nejnebezpečnějších látek před 31. prosincem je málo pravděpodobný," uvedla OSN ve společné zprávě s OPCW. Transport podle agentury AFP brzdí pokračující boje mezi vládou a povstalci, logistické problémy a nepříznivé počasí.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Fernando Grande-Marlaska

V Ceutě zůstává 5000 lidí, kteří tam přišli na konci července, uvedl ministr

Zahraničí
13. 8. 2026

Výbuch v přístavu v Rotterdamu si vyžádal jednoho mrtvého a několik zraněných

Zahraničí
13. 8. 2026
Texas, USA

V Texasu havaroval útočný vrtulník americké armády, zahynuli dva vojáci

Zahraničí
13. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ