OSN: U Barmy se potopila loď s asi stovkou lidí. Údajně desítky mrtvých

Zahraničí
14. 5. 2013 07:55
Barmská státní televize v pondělí uvedla, že úřady začaly evakuovat tisíce lidí z improvizovaných táborů na bezpečnější místa.
Barmská státní televize v pondělí uvedla, že úřady začaly evakuovat tisíce lidí z improvizovaných táborů na bezpečnější místa.

U západního pobřeží Barmy se během evakuace před blížící se bouří v pondělí potopila loď s více než 100 lidmi na palubě. Informoval o tom v úterý zpravodajský server BBC News. Zahynuly údajně desítky osob. Plavidlem cestovali příslušníci menšinového muslimského etnika Rohingů, kteří žili v záplavové oblasti v uprchlickém táboře od loňského roku, kdy se stali terčem krvavých, nábožensky motivovaných útoků.

Loď prý narazila na útesy při pobřeží Arakanského státu a v pondělí večer místního času klesla ke dnu. Nejmenovaný představitel barmské vojenské rozvědky agentuře Reuters řekl, že se utopilo nejméně 50 osob. Agentura AP s odvoláním na zdroje z OSN napsala, že potvrzeno je 42 přeživších.

K evakuaci provizorních táborů, které se nacházejí v nízko položených pobřežních oblastech, s ohledem na blížící se cyklon vyzvala OSN. Cyklon Mahasen by měl podle meteorologů na konci pracovního týdne udeřit v sousedním Bangladéši a v Barmě by mohl vyvolat silné deště, záplavy a sesuvy půdy.

"Vypadá to, že tato loď opustila tábor s požehnáním úřadů a pak narazila na skaliska," řekla šéfka místního zastoupení organizace OSN pro humanitární záležitosti (OCHA) Barbara Manziová. Podle ní bylo na palubě 100 až 200 lidí.

Arakanský stát byl loni v červnu a v říjnu dějištěm krvavých střetů mezi muslimskou menšinou Rohingů a většinovými buddhisty. Násilnosti si vyžádaly desítky lidských životů a vyhnaly z domovů na 120.000 muslimů.

Podle odhadů OSN se skoro 70 tisíc z nich nachází v provizorních táborech v oblastech, kde je velká pravděpodobnost záplav. Humanitární organizace již delší dobu vyzývají barmské úřady, aby začaly situaci uprchlíků řešit.

Nepokoje byly jednou z největších zkoušek nové civilní vlády prezidenta Thein Seina, která po desítkách let vystřídala represivní vládu vojenské junty, zahájila demokratické reformy a slíbila usilovat o usmíření mezi různými etnickými skupinami.

V Barmě je Rohingům, kterých v této šedesátimilionové zemi žije asi 800 tisíc, upíráno občanství a jsou považováni za nelegální přistěhovalce z Bangladéše. Mezinárodní organizace Human Rights Watch nedávno obvinila Barmu z "etnických čistek" namířených proti Rohingům.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ