<span>Pád Saddáma</span> oslavují demonstrací proti USA

Zahraničí
9. 4. 2009 13:40
Sadrovi příznivci v ulicích Bagdádu.
Sadrovi příznivci v ulicích Bagdádu.

Sadrovi příznivci v ulicích Bagdádu.Tisíce Iráčanů se dnes dostavily na výzvu šíitského radikálního duchovního Muktady Sadra na protiamerické shromáždění do centra Bagdádu. Převážně šíitští demonstranti se sešli v den šestého výročí svržení vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Sadr, který je zapřisáhlý kritik přítomnosti koaličních vojsk v Iráku, manifestaci svolal přesto, že USA chtějí urychlit stažení vojsk z iráckého území. Z Bagdádu mají americké jednotky odejít do konce června.

Na Rajské náměstí, neboli As-Sáha al-Firdús, kde byla 9. dubna 2003 svržena Saddámova socha, přišlo navzdory dešti až třicet tisíc lidí. Byli z bagdádských šíitských čtvrtí a také z měst jižně od Bagdádu. Tamní obyvatelstvo bylo za Saddámovy sunnitské vlády pronásledováno. Šíité teď sice Iráku vládnou, ale nejsou jednotní a mnozí z nich nesouhlasí s přítomností koaličních vojsk v zemi.

ČTĚTE TAKÉ: Obama v Iráku. Válečný závěr evropského turné
                        Britové po šesti letech opouštějí Irák
                       
Pro USA bude odchod z Iráku drahý

Sadr: Přítomnost Američanů je zločin proti Iráku.Účastníci protestu před rozchodem spálili podobiznu bývalého amerického prezidenta George Bushe, který rozhodl o invazi.

"Bože, sjednoť nás, vrať nám naše bohatství, osvoboď vězněné, vrať naší zemi svrchovanost, zbav ji okupantů a zabraň jim, aby nám kradli ropu. Učiň z nás osvoboditele naší země," napsal Sadr v poselství, které na shromáždění přečetli jeho spolupracovníci.

Sadr sám teď sídlí v Íránu a americkou vojenskou přítomnost v Iráku považuje za "zločin proti všem Iráčanů".

Jeden z mluvčích vyzval nového amerického prezidenta Baracka Obamu, který Irák tento týden krátce navštívil, aby splnil sliby a odvolal americké vojáky ze země.

Camp Victory. Obama nečekaně v Iráku.Okolí místa shromáždění střežily irácké i americké jednotky, ale na náměstí samo nevstupovaly. Z přilehlých ulic byla odkloněna doprava, zavřeny byly bagdádské mosty přes Tigris.

Účastníci k místu srazu putovali pěšky, z mešit zněly nacionalistické písně.

Ammar Mahdí podle agentury AP urazil osm kilometrů, aby se zúčastnil protestu proti těm, kdo podle něj Iráku "přinesli zkázu místo svobody".

Mnozí přítomní před šesti lety Saddámův pád slavili, ale krveprolití následných let přičítají Spojeným státům. "Před šesti lety jsme se radovali, mysleli jsme si, že zemi povedou k rozkvětu důvěryhodní lidé. To se bohužel nestalo," citovala AP bagdádského učitele Hášima Muhsína.

Výročí Saddámova pádu předcházelo několik teroristických útoků spáchaných od pondělka především v hlavním městě. Zahynuly při nich více než čtyři desítky lidí, většinou šíitů, a stovka osob byla zraněna. V někdejší baště sunnitského odboje, Fallúdži, byl kvůli jednomu z útoků ve středu vyhlášení zákaz vycházení.

Teror trvá. Muž zraněný při výbuchu bomby v Bagdádu.Vláda čerstvé násilnosti připisuje Saddámovým sunnitským stoupencům, kteří spolupracují s iráckou odnoží teroristické organizace al-Kajda.

USA teď mají v Iráku kolem 140 tisíc vojáků. Většina bojových jednotek má odejít do konce srpna příštího roku. Do konce roku 2011 má pak v Iráku ještě zůstat 35 tsiíc až 50 tisíc Američanů v roli výcvikových a podpůrných jednotek iráckých vládních sil. Podle irácko-americké bezpečností dohody podepsané ještě za Bushovy vlády musí všichni Američané z Iráku odejít do konce roku 2011.

Foto: ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK , AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ