Japonsko by mělo zahájit debatu o možnosti získat jaderné zbraně. Prohlásil to poslanec vládních liberálů a nedávno odstoupivší ministr financí Šoiči Nakagawa. Toto téma je od druhé světové války v Japonsku tabu, protože japonská ústava zakazuje vyzbrojování. Nakagawa reagoval na nedávný severokorejský raketový test.
Nakagawa v nedělním projevu řekl, že by se v Japonsku mělo začít debatovat o protiopatřeních proti severokorejské raketové hrozbě.
KLDR v dubnu provedla test, při němž podle svého tvrzení vynesla na oběžnou dráhu družici. Žádná země to ale nepotvrdila a akce je považována za test rakety dlouhého doletu, která prolétla nad Japonskem.
"V celém světě je uznáván princip, že z čistě vojenského hlediska lze na jadernou hrozbu odpovědět jenom jaderným prostředkem. Pchjongjang pokročil v systému, jímž může zaútočit bez varování. U nás bychom měli začít diskutovat o protiopatření," řekl Nakagawa. Je poslancem vládní Liberálnědemokratické strany a v únoru musel odstoupit z funkce ministra financí, protože se na televizních záběrech z římské tiskové konference objevil opilý.
Jaderná politika se nemění
Podobně radikální výroky o vyzbrojení Japonska z jeho úst zazněly už v minulosti. Tehdejší premiér Šinzó Abe byl kvůli tomu nucen prohlásit, že Japonsko nepracuje na jaderné zbrani. Nynější předseda vlády Taró Aso nedávno napsal americkému prezidentovi Baracku Obamovi, že Tokio je připraveno spolupracovat s Washingtonem v záměru zbavit svět jaderných zbraní. Asoův tajemník dnes k Nakagawovým výrokům prohlásil, že jaderná politika Tokia se nemění.
Japonsko kapitulovalo ve druhé světové válce 15. srpna 1945 po předchozích amerických atomových útocích na Hirošimu a Nagasaki. Od roku 1947 je v platnosti ústava, která odsuzuje válku a zakazuje zbrojit. Ačkoli ústava nepovoluje držení útočných ozbrojených sil, je japonská armáda považována za jednu z nejlepších v Asii. Má přes 200 tisíc členů. Nový obranný plán z roku 2004 vyjmenoval rizika a zařadil k nim KLDR a Čínu. Nová vojenská strategie pak povolila vývoj raketového systému, avšak ne raket dlouhého doletu.
Foto: profimedia.cz