Pákistán volí prezidenta, <span>favoritem korupčník</span> Zardárí

Zahraničí
6. 9. 2008 09:30
Příslušník polovojenské policie střeží parlament v hlavním městě.
Příslušník polovojenské policie střeží parlament v hlavním městě.

Poslanci jednoho z provinčních parlamentů přistupují k volební urně.Členové pákistánského parlamentu a čtyř provinčních shromáždění dnes zahájili volbu nového prezidenta, který v úřadu nahradí Parvíze Mušarafa. Ten odstoupil v polovině srpna po tlaku politické opozice. Jasným favoritem je Ásif Alí Zardárí, spolupředseda vládní Pákistánské lidové strany (PPP) a vdovec po opoziční političce Bénazír Bhuttové.

Ta byla před devíti měsíci zabita při atentátu.

Kromě něj kandidují další dva politici - Mušahíd Husain, předseda opoziční strany Pákistánská muslimská liga Kaide Azam (PML-QA), která podporovala Mušarafa, a bývalý soudce Muhammad Saíd Zamán Siddikí.

Zardárí (vlevo) s expremiérem Šarífem.Právo hlasovat má více než 1100 zákonodárců v současně probíhající, tajné volbě v dvoukomorovém parlamentu v Islámábádu a čtyřech provinčních shromážděních. Hlasy z provincií ale mají podle poměrného systému menší váhu, což ponechává skutečnou rozhodovací pravomoc na federálních zákonodárcích.

Výsledky hlasování budou oznámeny ještě dnes a vítězem se stane ten z kandidátů, který dostane většinu hlasů.

"S boží vůlí má PPP jasnou většinu a PPP také zvítězí. Zardárí se stane prezidentem a posílí demokratický i parlamentní systém," řekla novinářům mluvčí PPP Farzána Rádžaová cestou do parlamentu.

Investoři doufají, že volby přinesou do Pákistánu víc stability po měsících politické nejistoty, která způsobila prudký pokles burzy i měny. Ať vyhraje volby kdokoli, bude se muset vypořádat s celou řadou problémů od rostoucího násilí radikálních ozbrojenců až po ekonomickou krizi.

Jakkoli analytici považují Zardárího zvolení díky silnému postavení PPP v parlamentu za prakticky jisté, objevují se i pochybnosti o tom, do jaké míry je právě on vhodnou osobou pro prezidentský úřad.

Příslušník polovojenské policie střeží parlament v hlavním městě.Novináři připomínají, že třiapadesátiletý Zardárí, který strávil jedenáct let ve vězení za korupci a další obvinění, pobyl delší dobu za mřížemi než v politice. Pákistánci mu mimo jiné přezdávají "Pan deset procent". Zardárí nicméně tvrdí, že všechna obvinění byla politicky motivovaná.

Podle průzkumu veřejného mínění, který provedl pákistánský Gallupův ústav, si jen 26 procent dotázaných myslí, že Zardárí by měl být prezidentem. Celkem 44 procent si nepřeje za příští hlavu státu žádného ze tří kandidujících.

Pumové útoky pokračují i v den voleb

Nejméně dvanáct lidíé dnes zahynuloa desítky dalších utrpěly zranění  při výbuchu ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu. Terčem exploze bylo kontrolní stanoviště policie. V Pákistánu dnes panují kvůli volbě prezidenta zesílená bezpečnostní opatření.  

Za poslední rok byl Pákistán dějištěm řady pumových a sebevražedných útoků, především na severozápadě země, kde armáda bojuje proti ozbrojencům hnutí Taliban a teroristické sítě al-Kajda. Ti si v této oblasti hraničící s Afghánistánem vybudovali základny a neustále posilují své pozice.

Foto: AP a Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Agenti FBI zatkli soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Zahraničí
25. 4. 2025

Americký soud poslal bývalého kongresmana Santose na více než sedm let do vězení

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ