Pilot letadla, které se ve středu se 47 lidmi na palubě zřítilo v Pákistánu, vyslal těsně před přerušením kontaktu s pozemní letovou kontrolou tísňové volání a stěžoval si na problémy s motorem. Uvedl to šéf pákistánských aerolinií PIA, kterým stroj patřil. Firma ale stále opakuje, že letoun byl po technické stránce v pořádku. Letos v říjnu údajně prošel celkovou kontrolou. Pákistánské úřady zahájily vyšetřování příčiny neštěstí.
"Chtěl bych zdůraznit, že letadlo bylo v bezvadném stavu," řekl šéf aerolinií PIA Muhammad Azím Saígol. "Domnívám se, že za tím (zřícením) nebyla žádná technická ani lidská chyba," dodal. Aerolinie také oznámily, že už se našla skříňka se záznamem letových dat.
Malé dvoumotorové letadlo narazilo do horského svahu v okrsku Abbottábád. Podle svědků se nejprve naklonilo, začalo klesat a při nárazu vzplálo. Stroj letěl z horského střediska Čitrál do hlavního města Islámábádu. Všech 42 cestujících a pět členů posádky zahynulo, sdělily pákistánské úřady. Možné selhání motorů bude podle nich rovněž předmětem vyšetřování.
"V tuto chvíli není jiný důvod pro zřícení letadla než selhání levého motoru," uvedl pákistánský úřad pro civilní letectví.
Armádě a záchranářům se podařilo najít ostatky všech osob, s pomocí vrtulníků jsou přepravovány do Islámábádu k identifikaci. Většina těl je příliš ohořelých, takže nelze okamžitě určit jejich totožnost.
Kolem počtu obětí panoval celou středu zmatek a různé zdroje informovaly o 47 či 48 osobách na palubě. Mezi pasažéry byl i slavný pákistánský rockový zpěvák, z něhož se později stal kazatel, dvě děti a tři cizinci - dva z Rakouska a jeden Číňan. Obětí se stal také člen tradiční čitrálské královské rodiny s manželkou a rodinou, a rovněž činitel regionální správy s manželkou a malou dcerkou.