Duchovním vyvrcholením papežovy blízkovýchodní pouti se stala návštěva v jeruzalémském chrámu Božího hrobu. Na místě Ježíšova ukřižování a vzkříšení se pomodlil a znovu vybídl "Svatou zemi k životu v naději na mírovou budoucnost".
"Tady Kristus zemřel a zase vstal z mrtvých, aby už nikdy znovu nezemřel, tady se rozhodujícím způsobem změnily dějiny lidstva," řekl papež.
ČTĚTE TAKÉ: Papež v Nazaretu: Předsudky ničí duše i těla
Papež označil zeď ohraničující Předjordánsko za tragédii
"Ať skrze boží milosrdenství stále znovu povstává naděje v srdcích všech lidí, kteří žijí v tomto regionu," dodal Benedikt XVI. Biblická Svatá země zahrnuje zhruba dnešní stát Izrael, palestinská území a Jordánsko.
Chrám Božího hrobu je nejuctívanější křesťanskou památkou. Na její správě se podle přesných pravidel podílí šest křesťanských církví: římskokatolická, arménská, řecká ortodoxní, syrská pravoslavná, koptská a etiopská.
Během téměř týdenní cesty po Jordánsku, Izraeli a palestinských územích navštívil papež křesťanské, ale i židovské a muslimské svatostánky. Cílem návštěvy bylo posílení vztahů mezi třemi monoteistickými náboženstvími.
Setkal se s náboženskými i politickými vůdci, včetně palestinského prezidenta Abbáse.
Ve čtvrtek se setkal také s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle Vatikánu se schůzka zaměřila na možnosti mírového procesu. Papež vyzval k odmítnutí nenávisti a předsudků a k mírovému soužití mezi muslimy a křesťany. Povzbudil křesťany Svaté země, aby navzdory těžkým životním podmínkám neopouštěli těžce zkoušenou zemi, kde má jejich víra kořeny.
ČTĚTE TAKÉ: Papež v Jeruzalémě: Bože, sešli mír
Papež v Izraeli: Holocaust nelze popírat ani zlehčovat
Netanjahu zase vyzval papeže, aby odsoudil výzvy íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda proti Izraeli.
Hodinu po poledni odletěl Benedikt XVI. z telavivského letiště Ben Gurion zpět do Říma.
Foto: Reuters, ČTK/AP