Holocaust nelze popírat ani zlehčovat a nelze na něj ani zapomenout. V jeruzalémském památníku vyvraždění šesti milionů Židů za druhé světové války to dnes řekl papež Benedikt XVI.
Sešel se tam s několika osobami, které holocaust přežily, a vyslechl si jejich příběhy. "V našich srdcích stále zní pláč obětí. Ať jejich jména nikdy nezaniknou! Ať jejich utrpení není nikdy popřeno! A ať všichni lidé dobré vůle věnují pozornost vykořenění všeho, co může vést k podobným tragédiím, z lidských srdcí," řekl papež v projevu ve vzpomínkové hale památníku Jad vašem, v níž plane věčný oheň na památku obětí holocaustu. Lidstvo podle Benedikta nesmí dopustit, aby se zločin podobného rozsahu mohl někdy opakovat.
ČTĚTE TAKÉ: Operace Bílý plášť: Izrael se připravuje na papeže
Papež míří do Svaté země. Udrží rovnováhu?
Papež dnes zahájil pětidenní návštěvu Izraele a palestinských území a hned na jejím začátku vyzval Izraelce a Palestince k usmíření, které umožní oběma národům žít v míru "v jejich domovinách". V projevu na letišti v Tel Avivu rovněž apeloval na svobodný přístup pro věřící všech vyznání na svatá místa v Jeruzalémě.
Do Izraele, který je druhou zastávkou jeho týdenní blízkovýchodní cesty, přiletěl z Jordánska. Na letišti ho přivítali prezident Šimon Peres i premiér Benjamin Netanjahu. Benedikt ještě v Tel Avivu odsoudil antisemitismus jako "odporný a absolutně nepřijatelný". "Antisemitismus nadále zdvihá svou zlou hlavu v mnoha částech světa. A to je nepřijatelné. K boji proti antisemitismu, kdekoliv se objeví, je nutné nasadit veškeré snažení," zdůraznil.
Peres oslovil papeže latinskou uvítací formulací a poté řekl anglicky: "Považuji vaši návštěvu zde, ve Svaté zemi, za duchovní misi nejvyššího významu: mírovou misi. Misi, jejímž cílem je zasít semena tolerance a vymýtit zárodky fanatismu."
V Izraeli má papež na programu návštěvu nejvýznamnějších míst křesťanství, judaismu a islámu. Setká se také s izraelskými a palestinskými politickými představiteli, stejně jako s hlavními náboženskými hodnostáři všech tří monoteistických náboženství. Bude sloužit tři veřejné mše - v úterý v Jeruzalémě, ve středu v Betlémě na západním břehu Jordánu a ve čtvrtek v Nazaretu.
Na poslední chvíli bylo do programu v Jeruzalémě zařazeno i setkání s rodiči izraelského vojáka Gilada Šalita, uneseného před téměř třemi lety palestinskými radikály. Podle izraelských médií přinese zajatcův otec dopis pro svého syna, který Benedikt XVI. předá při svém setkání palestinským představitelům.
Agentury označují papežovu návštěvu Izraele za choulostivé vyvrcholení jeho blízkovýchodní cesty, na kterou odletěl jako "poutník míru". Některé papežovy kroky jsou totiž v Izraeli vnímány kontroverzně, například jeho rozhodnutí z počátku roku sejmout exkomunikaci z biskupa Richarda Williamsona částečně popírajícího holocaust.
Dalším ožehavým problémem ve vztazích Vatikánu s Izraelem je osobnost papeže Pia XII., který působil za druhé světové války. Židé tvrdí, že neudělal vše, co bylo v jeho možnostech, aby pomohl zastavit vyhlazování evropských Židů. Zároveň jsou pobouřeni záměrem Benedikta XVI. na blahořečení Pia XII.
Benediktova nynější blízkovýchodní návštěva sleduje historickou pouť jeho předchůdce Jana Pavla II., který zavítal do stejných míst v roce 2000.
Papežův pobyt v Izraeli provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, v pohotovosti má být na osmdesát tisíc příslušníků bezpečnostních sil.
Foto: ČTK/AP, Reuters