Papua. Země, v níž se uprchlíci bojí domorodců

Zahraničí
5. 11. 2017 05:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zatímco se mnozí lidé v Česku obávají zvýšené kriminality, kterou by mohli do republiky zanést běženci z Asie či Afriky, v Papui-Nové Guineji je to přesně naopak. Uprchlíci mají panickou hrůzu z domorodců.

Důkazem jsou mimo jiné okolnosti kolem uzavření detenčního centra pro uprchlíky na papuánském ostrově Manus, o kterém rozhodl papuánský soud. I když mohou uprchlíci po tomto rozhodnutí opustit tábor a volně se pohybovat, nikomu se na "svobodu" nechce. Šest stovek uprchlíků z různých zemí se dokonce na konci října v detenčním centru zabarikádovalo.

Jako důvod uvádějí hrozbu napadení ze strany místních. "Hrozí jim útoky a fyzické násilí, a tak se snažíme zajistit, aby nebyla porušována jejich ústavní práva a aby měli přístup k základním životním potřebám," řekl stanici BBC jeden z právních zástupců migrantů Greg Barns. Právníci se zároveň snaží zvrátit rozhodnutí soudu, které považují za špatné.

Nejvyšší soud Papui-Nové Guineje totiž detenční zařízení na ostrově Manus označil za "nelegální" a nařídil jeho zrušení. Do tábora byli na základě dohody obou zemí převáženi migranti, kteří se neúspěšně snažili dostat do Austrálie. Ti se nyní po soudním rozhodnutí mohou volně pohybovat po ostrově, případně využít nabídku k přemístění do tranzitního centra v hlavním městě ostrova Lorengau či do Kambodže.

Jenže uprchlíci na "svobodu" nechtějí. A to ani za asistence po zuby ozbrojených vojáků. Tábor už několikrát čelil útokům zvenčí. Někteří místní navíc údajně pokřikují na zabarikádované migranty, aby z tábora raději nevycházeli, pokud chtějí zůstat živí a zdraví.

Důvodem ale tentokrát není xenofobie, rasismus ani averze vůči běžencům. I čeští vědci, kteří na Papui-Nové Guinei dlouhodobě působí, totiž potvrzují, že v této zemi hrozí přepadení či zabití komukoliv, nejen uprchlíkům,

Papua patří k zemím s nejvyšší mírou kriminality na světě, vraždy a loupeže jsou tady na denním pořádku. V hlavním městě Port Moresby po šesté večer prakticky nikdo nevychází z domu.

"Papua je krásná, ale trochu mi tam chybí ta svoboda, Prostě si někam vyrazit sama beze strachu," řekla TÝDNU česká bioložka Kateřina Sam, která patří do týmu světoznámého českého biologa Vojtěcha Novotného, působícího právě na Papui. Vojtěch Novotný i Kateřina Sam přednášejí na Jihočeské univerzitě a střídavě žijí v Česku a na Papui. Manželem Kateřiny papuánský biolog Legi Sam, s nímž vychovává tříletého syna.

Jsou to právě čeští vědci, kteří jako jedni z mála vědců na světě dokážou dlouhodobě působit v zemi, kde "se místní nebojí uprchlíků, ale naopak uprchlíci místních". Tým Vojtěcha Novotného byl několikrát přepaden, brutálnímu přepadení čelila i sama Kateřina Sam. Přesto čeští vědci v zemi zůstávají a patří v tropické biologii k absolutní světové špičce. "Vědec prostě musí počítat s tím, že výzkum má i stinné stránky," říká Kateřina Sam. V rozhovoru s on-line deníkem TÝDEN.CZ popisuje, proč jsou obavy uprchlíků z místních na Papui oprávněné.

Autor: Marek KerlesFoto: , ČTK/AP/Achmad Ibrahim

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ