Pátrání po troskách na hladině skončilo. Na řadě je dno

Zahraničí
30. 4. 2014 13:49
Letecké pátrání po troskách pohřešovaného malajsijského Boeingu 777 na hladině Indického oceánu skončilo bez výsledku.
Letecké pátrání po troskách pohřešovaného malajsijského Boeingu 777 na hladině Indického oceánu skončilo bez výsledku.

Rozsáhlé letecké pátrání po troskách pohřešovaného malajsijského Boeingu 777 na hladině Indického oceánu bylo oficiálně ukončeno. Hledání stop po zmizelém letadle na mořské hladině západně od australských břehů ukončila i většina lodí. Australské úřady uvedly, že v příštích týdnech se pátrání soustředí na průzkum mořského dna. Středisko, které pátrací operace řídí, zároveň odmítlo jako vysoce nepravděpodobné tvrzení soukromé australské společnosti, že našla možné trosky letadla v Bengálském zálivu.

Do dosavadního hledání zbytků letadla, které se podle závěru vyšetřovatelů zřítilo 8. března s 239 lidmi na palubě v Indickém oceánu, se zapojilo osm zemí - Austrálie, Nový Zéland, Malajsie, Japonsko, Jižní Korea, Spojené státy, Británie a Čína.

Jejich posádky uskutečnily více než 300 pátracích letů nad 4,5 milionu kilometrů čtverečních oceánu. Jejich úsilí ale od 18. března nepřineslo žádné výsledky. "Většina letadel opustí základnu do konce dnešního dne," prohlásil mluvčí střediska v australském Perthu, které pátrání koordinuje.

Hledání stop po zmizelém letadle na mořské hladině západně od australských břehů ukončila většina lodí.Stejně tak končí pátrání pro většinu ze 14 lodí z Austrálie, Číny a Británie, které byly do operací zapojeny. "Některé se budou muset vrátit do přístavu načerpat palivo a dopřát posádce odpočinek, jiné se vrátí k úkolům, které plnily, než se připojily k hledání," sdělil mluvčí.

"Rozsáhlé letecké a námořní pátrání po troskách na hladině skončilo," dodal mluvčí, podle nějž však zůstanou některá plavidla a jedno z letadel připraveny v pohotovosti pro případ potřeby.

Rozšíření podmořského pátrání oznámil již v pondělí australský premiér Tony Abbott. Na mořském dně dosud pátrala americká ponorka Bluefin 21, ale rovněž bezvýsledně. Ponorka Bluefin bude v akci pokračovat, a to společně s dalšími technologiemi. Nová fáze hledání může podle Abbotta trvat šest až osm měsíců.

Navzdory dosavadním neúspěchům úřady trvají na tom, že se hledání soustřeďuje na správnou oblast. Řídicí středisko odmítlo tvrzení australské soukromé společnosti GeoResonance, která v úterý uvedla, že našla možné trosky zmizelého letounu pět tisíc kilometrů od stávající zóny pátrání, a sice v Bengálském zálivu u břehů Indie.

"Oficiální pátrání vedené Austrálií spoléhá na informace ze satelitů a na další data, která určila polohu pohřešovaného letounu v Indickém oceánu. Místo zmíněné ve zprávě společnosti GeoResonance se nenachází v oblasti odvozené od těchto dat," řekl mluvčí řídícího střediska.

Po troskách letadla se bude nadále pátrat na mořském dně. Podílet se na něm bude dál i robotická ponorka Bluefin.Firma GeoResonance zabývající se mořským průzkumem sdělila, že na dně Bengálského zálivu odhalila prvky, které se shodují s materiálem použitým při výrobě Boeingu 777, a to hliník, titan, měď či slitiny oceli. Firma rovněž konstatovala, že materiály nejsou na příslušném místě vidět na snímku z 5. března, tedy z data před pádem letadla.

Letadlo zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Podle vyšetřovatelů se stroj z neznámých důvodů odklonil daleko od své trasy. Původně byly vytyčeny dvě zóny hledání - severní mezi Thajskem a Kazachstánem zahrnující i Bengálský záliv a jižní v Indickém oceánu.

Vyšetřovatelé se později na základě satelitních dat přiklonili k tomu, že letadlo skončilo ve vodách Indického oceánu.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ