Pekingu se nelíbí nová cesta <span>dalajlamy do EU</span>

Zahraničí
20. 5. 2009 12:46
Karikatura čínského premiéra Wen Ťia-paa.
Karikatura čínského premiéra Wen Ťia-paa.

Karikatura čínského premiéra Wen Ťia-paa.Za milník v rozvoji vztahů Evropské unie a Číny označili chystaný dnešní pražský summit EU-Čína vysocí představitelé obou stran. Peking nicméně neopomněl krátce před vrcholnou schůzkou kritizovat plánovanou návštěvu tibetského duchovního vůdce dalajlamy na přelomu května a června ve Francii, v Nizozemí a Dánsku.

Rozhořčení Číny ze setkání dalajlamy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym loni, za francouzského předsednictví, vedlo ke zrušení čínsko-unijního summitu.

"Účast premiéra Wen Ťia-paa na (pražském) summitu ukazuje upřímný zájem Číny o pokrok v jejích vztazích s EU," citoval dnes list China Daily mluvčího čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-süa.

Také ředitel evropských studií čínského institutu současných mezinárodních vztahů Feng Čung-pching se domnívá, že uspořádání summitu, ač s pětiměsíčním zpožděním, svědčí o tom, že vztahy Číny a EU jsou na správné cestě.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma nicméně v předvečer summitu neopomněl kritizovat země, které hodlají v brzké době přijmout dalajlamu. Loni v prosinci se navzdory čínským protestům sešel s dalajlamou francouzský prezident Nicholas Sarkozy, jehož země tehdy předsedala Evropské unii. Peking následně svou účast na připravovaném summitu EU-Čína odvolal.

Mluvčí čínské diplomacie v úterý zopakoval čínské přesvědčení, že dalajlama podněcuje nepokoje v regionu a usiluje o nezávislost Tibetu na Číně, i přes opakované popírání tohoto záměru tibetským buddhistickým vůdcem.

"Skutečným účelem návštěv dalajlamy v jiných zemích je propagace tibetské nezávislosti a poškozování přátelských vztahů mezi Čínou a příslušnými zeměmi," podotkl Ma. "Čínská vláda zásadně nesouhlasí s dalajlamovými separatistickými aktivitami," dodal.

Dalajlama při loňské návštěvě Prahy.Ačkoli různé aktivistické skupiny vyzvaly evropské představitele, aby vyvinuli tlak na Čínu s cílem přimět ji k dodržování lidských práv, předpokládá se, že se summit zaměří na méně kontroverzní otázky, jako je ekonomická krize a klimatické změny. Očekáván je podpis dohod v oblasti vědy a techniky, čisté energie a spolupráce malých a středně velkých firem.

"Summit bude milníkem na naší společné cestě k novému světovému řádu, překonání globální recese, šíření míru a záchraně planety," prohlásila na úterním semináři o čínsko-unijních vztazích evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

"Čína je jedním z našich nejdůležitějších partnerů při překonávání problémů dneška a zítřka. Čínský model rozvoje, který dosáhl za 30 let víc, než bylo dosaženo za dvě století, je příkladem úspěchu globalizace," dodala.

Foto: Profimedia a ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ