Irák dnes povolal svého velvyslance v Sýrii ke konzultacím a vyzval Damašek, aby vydal dva vysoké představitele strany Baas podezřelé z toho, že si objednali šest souběžných útoků na vládní budovy v Bagdádu, při nichž minulou středu zahynulo více než sto lidí a tisíc bylo zraněno.
Irácká vláda žádá Sýrii o vydání Muhammada Júnise Ahmada a Sattáma Farhána za jejich přímou roli v teroristických operacích, uvedl mluvčí irácké vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Bagdádem otřásla masivní vlna bombových útoků
Po sérii útoků v Bagdádu zatkli i 11 policistů a vojáků
Krvavé útoky z minulé středy šokovaly Irák i jeho spojence. V neděli irácká policie zadržela jejich organizátora, Visáma Alího Kázima Ibráhíma, bývalého policejního šéfa z dob režimu Saddáma Husajna a stoupence Husajnovy strany Baas, která je nyní v Iráku postavena mimo zákon. Uvedla, že v jejích rukou je celá povstalecká buňka, která za nimi stála.
Právě Ibráhím prohlásil, že jej k útokům vyzval Sattám Farhán, vůdce jedné odbočky strany Baas, jenž nyní žije v Sýrii.
Strana Baas ale v syrské emigraci teroristický útok z minulé středy odsoudila, zato se dnes k sérii středečních útoků přihlásila irácká odnož teroristické organizace al-Kajsda, která se nazývá Irácký islámský stát.
"Díky Alláhovi uskutečnili synové islámského státu nový požehnaný úder na zraněné srdce Bagdádu s cílem zničit bašty nevěrných, tvrze ateismu a odpadlické šíitské vlády," napsala organizace na internetových stránkách, obvykle užívaných teroristy. Tvrdí dále, že si za cíle zvolila ministerstva zahraničí, financí, obrany a sídlo bagdádské provincie.
Organizace uvádí, že chtěla zabít co nejvíce vládních činitelů, a vyjadřuje uspokojení, že "otřásla zemí pod jejich nohama, zasela strach a hrůzu do jejich srdcí a prokázala veřejnosti vratkost jejich vlády". Současně vyjádřila politování vůči "všem nevinným lidem, kteří přitom byli zabiti".
Krvavé útoky z minulé středy šokovaly Irák i jeho spojence. Atentáty poblíž ministerstva zahraničí a financí si vyžádaly 109 obětí a dalších více než 600 lidí vážněji zranily. U dalších dvou cílů jmenovaných organizací, ministerstva obrany a sídla provincie, však žádné velké bomby nevybuchly.
Vláda premiéra Málikího se dostává po atentátech pod další tlak. Po stažení posledních amerických vojáků z vesnic a měst koncem června ujišťovala, že se dokáže v zemi postarat s pomocí irácké armády a policie o bezpečnost - i bez Američanů.
Extremisté ale od té doby zintenzívnili své útoky, zvláště na šíitské cíle. |Opět se objevují obavy, zda se irácké vládě nevymkne situace z rukou. Iráčany velmi znepokojili informace, že útočníci se dostali minulý týden do blízkosti vládních budov i podplacením iráckých vojáků.
Foto: ČTK/AP a Reuters