Tibetský emigrant, který se v pondělí v Indii zapálil na protest proti návštěvě čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, svým zraněním v nemocnici podlehl. Indická policie před příjezdem Chua pozatýkala bez obvinění stovky tibetských aktivistů žijících v metropoli Dillí a řadovým tibetským exulantům omezuje pohyb.
Sedmadvacetiletý Tibeťan Džampäl Ješe se pokusil o sebevraždu upálením na pondělní protičínské demonstraci v centru Dillí. V hořícím oděvu uběhl asi 50 metrů a potom padl k zemi. S těžkými popáleninami na 98 procentech těla byl hospitalizován.
"Důvodem toho, že se Tibeťané v 21. století upalují, je, aby dali světu vědět o svém utrpení," napsal muž v prohlášení, které bylo nalezeno v jeho pokoji.
"Oběť mučedníka Džampäla Ješeho bude vepsána zlatým písmem do kroniky našeho boje za svobodu. Jeho odkaz bude žít dál a bude inspirovat a povzbuzovat příští generace Tibeťanů," prohlásil jeden z aktivistů Tibetského mládežnického kongresu.
Peking v úterý obvinil tibetského duchovního vůdce dalajlamu, že stojí za pokusem o sebeupálení zmíněného mladého Tibeťana. Podle Číny dalajlama a jeho spolupracovníci podněcují snahy o vyhlášení samostatnosti Tibetu, "organizují různé nepokoje" a pondělní pokus o sebevraždu "osobně" naplánovali.
Čínský prezident dorazil dnes odpoledne do Dillí, kde by se měl zúčastnit summitu s nejvyššími představiteli Indie, Ruska, Brazílie a Jihoafrické republiky.
Indičtí policisté a vojáci dostali rozkaz omezit během Chuova pobytu v hlavním městě pohyb příslušníků tibetské menšiny, sdělil policejní mluvčí. Policie proto obklíčila tibetské čtvrti Dillí, vztyčila kovové zátarasy a zakazuje mladým lidem tyto čtvrti opustit, s výjimkou nejnutnějších cest k lékaři či k soudu. V takových případech je dotyčným přidělen policejní doprovod.
Stovky tibetských aktivistů, včetně známého básníka a esejisty Tändzina Cöndüa, policie v noci na dnešek pozatýkala. Cöndü se zviditelnil v lednu 2002, kdy vyšplhal na čtrnáctipatrový hotel Oberoi Towers v Bombaji a vyvěsil na něm tibetskou vlajku v době, kdy v něm bydlel čínský premiér.
Nejnovější razii odsoudili i indičtí aktivisté. "Tato akce je nezákonná a znamená naprostou kapitulaci naší národní hrdosti pod čínským tlakem," uvedl indický intelektuál Rádžív Vora.
Podle Tändzina Čhökjiho, člena Tibetského mládežnického kongresu, se ale mnohým Tibeťanům podařilo uniknout policejním kordonům a snaží se v různých částech Dillí uspořádat demonstrace. V Indii žije početná tibetská komunita, včetně duchovního vůdce dalajlamy.
Během posledního roku se podle tibetských aktivistů pokusilo o sebevraždu upálením asi 30 Tibeťanů, především v jihozápadní Číně. Nejméně 20 z nich zemřelo. Nespokojenci si stěžují na náboženský a kulturní útlak a žádají návrat dalajlamy, který uprchl z Tibetu po neúspěšném povstání proti čínské nadvládě v roce 1959.