Pozdě, ale přece. Mírová konference o Sýrii bude v lednu

Zahraničí
25. 11. 2013 14:53
Generálníá tajemník OSN Pan Ki-mun konferenci považuje za "misi naděje".
Generálníá tajemník OSN Pan Ki-mun konferenci považuje za "misi naděje".

Téměř tři roky po začátku občanské války v Sýrii se znesvářené strany konečně sejdou ke společnému jednání. Mírová konference se bude podle oznámení OSN konat 22. ledna v Ženevě. Bude na ní zastoupena syrská vláda i opozice.

V dokumentu se neuvádí, zda bude na konferenci zastoupen Írán, což byl jeden ze sporných bodů. Írán je stejně jako Rusko v konfliktu spojencem vlády prezidenta Bašára Asada. Proti jeho účasti na mírových jednáních byla opozice i její příznivci. Přípravu mezinárodního setkání dlouho zdržovalo dohadování o tom, kdo bude jednat za roztříštěnou syrskou opozici a kdo za vládu.

OSN o termínu informovala po přípravné schůzce, jíž se v Ženevě zúčastnil zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí a náměstkové ministrů zahraničí Ruska a USA. Původně se počítalo s tím, že se konference bude konat ještě v prosinci. Několik předchozích termínů už bylo odvoláno.

Mluvčí generálního tajemníka OSN Martin Nesirky řekl, že generální tajemník Pan Ki-mun konferenci považuje za "misi naděje" a očekává, že obě strany - vláda i opozice - přijedou odhodlány dohodnout se na politickém ukončení konfliktu, který trvá od března 2011.

"Přišlo při něm o život přes 100 tisíc lidí, devět milionů lidí muselo opustit své domovy, k tomu je nespočet osob pohřešován. Celá oblast je v neklidu a konflikt je mimořádnou zátěží také pro země sousedící se Sýrií. Trvá příliš dlouho a bylo by neomluvitelné nevyužít této příležitosti k zastavení zkázy a utrpení," řekl Nesirky.

V Sýrii už se bojuje téměř tři roky.Pan Ki-mun očekává, že "všichni regionální i mezinárodní partneři projeví smysluplnou podporu ke konstruktivnímu jednání," uvádí se v prohlášení OSN.

Konference se označuje jako Ženeva 2, protože má navázat na loňské setkání, které se rovněž konalo v Ženevě, ale bez účasti vlády a opozice. Účastníci se tehdy dohodli, že za souhlasu bojujících stran bude sestavena přechodná vláda, která bude mít všechny exekutivní pravomoci, a bude tedy řídit také vojsko a bezpečnostní jednotky. Měla by Sýrii vládnout do příštích voleb.

Opozice ale na rozdíl od Ruska nebo Íránu chce, aby se na příští konferenci jednalo i o Asadovi. Nepočítá s ním v žádné příští vládě. Rusko však tvrdí, že o tom, kdo bude Sýrii v budoucnu řídit, se rozhodne jedině ve volbách.

Autor: - red -, ČTK , APFoto: ČTK/AP/imago stock&people

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ