Předvýběr íránského prezidenta. Kůň Ahmadínežáda neprošel

Zahraničí
22. 5. 2013 16:09
Současný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád (vpravo) se svým spojencem Esfandjárem Rahímem Mašáím.
Současný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád (vpravo) se svým spojencem Esfandjárem Rahímem Mašáím.

Íránské prezidentské volby se blíží a seznam kandidátů se pomalu krátí. Mocná Rada dohlížitelů už vyřadila někdejšího prezidenta Rafsandžáního či Esfandjára Rahíma Mašáího, spojence současného prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který proti jeho diskvilifikaci hodlá protestovat. Zákaz Mašáího kandidatury chce projednat s nejvyšším duchovním vůdcem Íránu, ajatolláhem Alím Chameneím. Ten jako jediný může rozhodnutí Rady dohlížitelů zvrátit.

"Podle mého názoru nebude s Vůdcem (Chameneím) žádný problém a já s ním budu o tomto tématu jednat až do posledního okamžiku. Věřím, že se problém vyřeší," řekl agentuře ISNA Ahmadínežád, jemuž ústava nedovoluje kandidovat potřetí v řadě.

Mašáího volební štáb také oznámil, že se bude "všemi dostupnými zákonnými prostředky" dožadovat u Rady dohlížitelů vysvětlení ohledně zamítnutí jeho kandidatury a revize tohoto rozhodnutí. Byl by to první případ právního postupu proti mocné Radě dohlížitelů v dějinách íránské islámské republiky.

Exprezident Akbar Hášemí Rafsandžání byl z voleb vyřazen.Íránské ministerstvo vnitra v úterý zveřejnilo listinu kandidátů pro prezidentské volby, na němž je osm jmen. O post hlavy státu se ucházelo 686 osob, konečné rozhodnutí ale příslušelo vlivné Radě dohlížitelů, která posuzuje ideologickou kvalifikovanost uchazečů.

Jejím sítem neprošel bývalý šéf Ahmadínežádova úřadu Mašáí, ani exprezident Akbar Hášemí Rafsandžání. Na seznamu kandidátů jsou až na jednoho lidé spojení s vládnoucími konzervativními kruhy. Volby se mají konat 14. června.

Mašáí vyřazen z kandidátní listiny zřejmě proto, že patří ke kruhům, které nejsou oblíbené mezi konzervativním duchovenstvem. To na něj pohlíží s nedůvěrou a podezřívá ho, že stojí v čele "odštěpeneckého proudu", usilujícího o potlačení autority duchovenstva. Duchovenstvo kromě toho podezřívá Ahmadínežáda, že se snaží udržet u moci prostřednictvím svého spojence Mašáího.

Rafsandžání pak možná neprošel kvůli věku, je mu 78 let. Šéf jeho kampaně oznámil, že Rafsandžání nepodá protest k Radě dohlížitelů proti svému vyřazení, ani se neodvolá k ajatolláhu Chameneímu.

Šéf Rady dohlížitelů Ahmad Džannatí.Íránská exilová opozice vidí ve vyřazení Rafsandžáního příznak nadcházející "politické sebevraždy" režimu v Teheránu. Vyloučení exprezidenta Rafsandžáního i chráněnce současného prezidenta Mašáího odhaluje hluboké trhliny a příznaky rozpadu uvnitř režimních orgánů, stejně jako rozpory mezi frakcemi, řekla vůdkyně Národní rady íránského odporu sídlící v Paříži Marjam Radžávíová.

Poté, co se Chameneímu nepodařilo ani hrozbami zabránit Mašáího a Rafsandžáního kandidatuře, byl nucen je z voleb odstranit tímto "katastrofálním způsobem", uvedla Radžávíová. Vůdkyně exilové opozice v něm vyzvala íránské obyvatelstvo, zejména ženy a mladé voliče, k "protestu proti volební frašce zinscenované mulláhy" a k jejímu bojkotu.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ