Premiér Netanjahu: Naše chlapce unesli muži z Hamasu

Zahraničí
15. 6. 2014 12:25
Premiér Netanjahu na konferenci ke zmizení tří chlapců.
Premiér Netanjahu na konferenci ke zmizení tří chlapců.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil palestinské radikální hnutí Hamas z odpovědnosti za únos tří izraelských mladíků, pohřešovaných od čtvrtečního večera. Už předtím premiér označil únos trojice Izraelců za teroristický čin a odpovědnost připsal nové palestinské vládě národní jednoty, v níž se spojila do té doby znesvářená hnutí Fatah a Hamas. Izraelské bezpečnostní síly po unesených intenzivně pátrají, na Západním břehu Jordánu podle nejnovějších informací zatkly na osmdesát Palestinců, většinou členů Hamasu.

"Ti, kdo unesli naše chlapce, jsou muži z Hamasu, z téhož Hamasu, s nímž (palestinský prezident) Mahmúd Abbás vytvořil společnou vládu," prohlásil Netanjahu na úvod nedělní pravidelné schůze vlády, která se mimořádně konala v sídle ministerstva obrany v Tel Avivu. "A to má těžké dopady," dodal.

Skupina izraelských vojáků, která má za úkol hledat unesené chlapce.Premiér také ujistil, že Izrael "znásobuje své snahy o osvobození zajatců". Tři mladíci zmizeli ve čtvrtek večer, když stopovali u židovské osady Guš Ecion mezi palestinskými městy Betlém a Hebron.

Všichni jsou studenti náboženské školy, jeden z nich má také americkou příslušnost. Dvěma je podle upřesnění izraelských médií šestnáct let, třetí je o tři roky starší.

Izrael v rámci intenzivní pátrací operace na Západním břehu Jordánu nasadil početné armádní i policejní síly. Zcela také uzavřel oblast kolem Hebronu na jihu Západního břehu ve snaze zabránit převozu zajatců do Pásma Gazy nebo jinam. V ulicích Hebronu hlídkují ve velkém počtu izraelští vojáci, z města nesmí odjet ani do něj přijet žádné auto.

Autor: AP, ČTK Foto: ČTK/AP , imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ