Po třech týdnech dopravní blokády Jemenu vyhlášené Saúdskou Arábií v sobotu v jemenské metropoli Saná přistála první tři letadla s humanitárními pracovníky OSN.
Saúdská Arábie začátkem listopadu rozhodla o uzavření všech přístupových tras do Jemenu přes letiště a přístavy ovládané šíitskými povstalci s cílem znemožnit jejich další vyzbrojování Íránem. Bezprostředním podnětem byl raketový útok z Jemenu na letiště u Rijádu 4. listopadu, který zneškodnila protivzdušná obrana Saúdské Arábie. Podle Rijádu nesl za útok odpovědnost Teherán, který rakety jemenským povstalcům dodává.
"V sobotu ráno přistálo v Saná první letadlo s humanitárními pracovníky," sdělila v sobotu regionální mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Abeer Etefaová. O něco později pracovníci letiště agenturu informovaly o přistání dalších dvou letů programu OSN pro výživu.
Mluvčí arabské koalice vedené Saúdskou Arábií v pátek oznámil, že bylo vydáno 42 povolení pro mezinárodní humanitární lety do Saná a pro přistání lodí s nákladem v přístavu Hudajdá. Podle tamních úředníků ale v přístavu se zatím taková loď neobjevila a neočekává se, že by nějaká brzy připlula.
O uvolnění blokády a obnovu humanitárního zásobování usilovalo OSN a agentury, které se podílejí na pomoci jemenským civilistům. Jemen nepotřebuje jen potraviny nebo léky, ale také pohonné hmoty, aby bylo možné zprovoznit vodní pumpy a dodávky vody. Hrozí totiž, že se znovu začne šířit cholera, jíž se za uplynulý rok nakazilo na 900 tisíc lidí.