Nejméně 30 mrtvých a stovku zraněných si podle nejnovější bilance vyžádala série 12 pumových útoků, které dnes otřásly indickým státem Ásám.
Minimálně 15 obětí je hlášeno ze střediska státu Guváháti, kde explodovaly čtyři bomby, dalších 15 osob zahynulo při výbuších ve městech a obcích na západě Ásámu, sdělil agentuře AP jeden z policistů na stanici v Guváháti. Agentura AFP uvedla, že 30 ze 100 zraněných je v kritickém stavu.
ČTĚTE TAKÉ: Úřady vyhlásily v Kašmíru zákaz vycházení
Jeden z atentátů v Guváháti zasáhl přísně střeženou zónu, v níž se nachází soud, vládní úřady a sídla vysokých policejních činitelů. Většina dalších útoků byla namířena proti tržištím. Případné další nevybuchlé bomby policie prý ještě hledá.
Indická televize odvysílala záběry lidí ležících na ulici se šaty nasáklými krví. Kolemjdoucí a policisté pomáhali zraněné nakládat do sanitek, zatímco hasiči bojovali s hořícími auty a motorkami. Nad místy incidentů se vznáší hustý dým.
V Guváháti davy rozhořčené útoky napadly policii kameny. V potyčkách s policisty byly desítky lidí zraněny. Na jednom místě bezpečnostní síly rozháněly nespokojence střelbou do vzduchu.
K atentátům, které se odehrály kolem 11.30 místního času, v sedm hodin středoevrospkého času, v rozmezí jedné hodiny, se zatím nikdo nepřihlásil. Ásám je ale již několik desítek let zmítán separatistickým násilím, za něž je podle indických úřadů odpovědná Sjednocená osvobozenecká fronta Ásámu bojující od roku 1979 za nezávislost oblasti (obývané 26 miliony lidí) na Indii.
ČTĚTE TAKÉ: Panika v indickém chrámu: mrtvých je už 224
Separatisté z Ásámu, který je vklíněn mezi Bangladéš, Bhútán, Čínu a Barmu a se zbytkem Indie ho spojuje jen úzký pruh země, obviňují centrální vládu v 1000 kilometrů vzdáleném Dillí z toho, že využívá ropné a čajové bohatství regionu, ale pro původní obyvatelstvo dělá minimum.
Foto: AP