Kambodža
Při oslavách konce období dešťů byly ušlapány stovky lidí
22.11.2010 19:48 Aktualizováno 22.11. 22:18
Při tradičních slavnostech vody v kambodžské metropoli Phnompenhu vypukla panika, při které zemřelo nejméně 339 lidí a 329 dalších bylo zraněno. Bilanci oznámil v televizi kambodžský premiér Hun Sen, jenž neštěstí označil za největší tragédii od dob despotického režimu Rudých Khmerů. Lidé byli většinou umačkáni nebo utonuli.
Tragédie byla důsledkem paniky, která zachvátila mnohatisícový dav na malém mostě přes řeku Tonlesap, přítok stejnojmenného jezera. Několik lidí totiž usmrtil elektrický proud, uvedla agentura Reuters.
Mnoho lidí z několikatisícového davu naskákalo v panice do vody, proto je mezi oběťmi mnoho utonulých. Státní televize informovala, že dvě nemocnice dohromady uváděly 278 mrtvých, mezi nimiž bylo 240 žen.
Most vede k Diamantovému ostrovu, na nějž v době slavností míří hlavně ženy, protože se tam dá nakoupit levné oblečení. Mnoho obětí však byli lidé, kteří se vraceli z koncertu na ostrově. Podle agentury DPA je mezi oběťmi také mnoho mladých lidí.
Hun Sen se v televizi za tragédii omluvil a slíbil její vyšetření; vyloučil však, že by příčinou mohl být teroristický čin. Podle něj jde o největší katastrofu v zemi za desítky let. "Je to největší tragédie za více než jednatřicet let od režimu Pol Pota," prohlásil s odkazem na despotický režim Rudých Khmerů, jenž si vyžádal na 1,7 milionu mrtvých a byl svržen v lednu 1979.
Třídenní Vodní festival, jímž Kambodžané každoročně oslavují konec monzunového období, se dnes chýlil k závěru. Kambodžské úřady odhadují, že se oslav v hlavním městě účastnily dva miliony lidí.
Největší lidová slavnost v Kambodži má původ v oslavě řeky Mekong, která zemi zajišťuje úrodnou půdu a dostatek ryb. Lidé oslavují zahájení rybářské sezony a také změnu toku vody v hlavním vodním rezervoáru země - jezeře Tonlesap.
Do Phnompenhu se na tyto oslavy pravidelně sjíždějí lidé z měst i venkované ze vzdálených provincií. Vrcholem festivalu jsou závody veslic, které odkazují na hrdinné vodní bitvy krále Jayavarmana II., zakladatele Angorské říše z 9. století.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.