V roce 1985 vedl současný čínský viceprezident Si Ťin-pching delegaci do města Muscatine v americké Iowě, která zde měla studovat vyspělé technologie chovu prasat. Příští týden se Si do Iowy vrátí v rámci příprav na převzetí moci v nejlidnatějším státě světa.
Si Ťin-pching, který podle všeho v roce 2013 vystřídá na prezidentském postu stávajícího čínského vůdce Chu Ťin-tchaa, se ve Spojených státech setká s prezidentem Barackem Obamou a dalšími předními politiky a představí se americkému publiku. Jeho rozhodnutí navštívit rovněž rodiny, které byly před lety jeho hostiteli, je mimořádným osobním gestem tohoto čínského činitele, jenž se prezentuje jako nový typ vůdce troufající si vybočit z tradiční rezervovanosti čínských politických špiček.
Siova schopnost navazovat osobní vztahy a jeho sebevědomí nezastíněné arogancí budou velmi žádané již letos na podzim, kdy stane v čele vládnoucí Komunistické strany Číny, což představuje rozhodující krok ke jmenování do funkce prezidenta.
Osmapadesátiletý Si čelí obtížnému úkolu podpořit rozvoj Číny navzdory globální finanční nejistotě, nedostatku nerostných zdrojů, ekologickým krizím a doutnajícím sociálním nepokojům, především v západní Tibetské autonomní oblasti a Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang.
Na americké půdě, kde se sejde 14. února s Obamou v Bílém domě, bude Si opakovaně ujišťovat o vůli Číny udržet dobré vztahy s USA, jež čas od času rozvíří více či méně silné spory.
Podobné návštěvy čínských vůdců v USA dokážou prozradit mnohé. Nebojácný Teng Siao-pching se v roce 1979 zapsal do povědomí Američanů, když navštívil rodeo v kovbojském klobouku na hlavě. Naopak stávající prezident Chu, těsně před převzetím moci v roce 2002, se projevoval jako nepříliš vzrušující, nesmírně obezřetný a neproniknutelný muž.
Si, který má okouzlující manželku a dceru na Harvardu, byl vybrán za následovníka v roce 2007. Byla oceněna především jeho schopnost řešit neshody mezi různými křídly a frakcemi strany.
Kissingerův respekt
Henry Kissinger ho loni popsal jako "průbojnější typ, než na jaké jsme doposud byli zvyklí", a viceprezident Joe Biden řekl, že mu imponuje "otevřenost a upřímnost" tohoto čínského politika. V čínské politické hantýrce je označován za "princátko", což je termín používaný pro syny a dcery zakladatelů komunistické Číny.
Siův otec Si Čung-sün byl klíčovou postavou revoluce, která vynesla komunisty v roce 1949 k moci, později však strávil téměř 30 let ve vězení. Po propuštění v roce 1987 pomáhal vytvořit průkopnickou zvláštní ekonomickou zónu Šen-čen.
Si Ťin-pching vystudoval chemii na prestižní pekingské univerzitě a poté strávil tři roky jako poradce vysokého generála, čímž získal důležité napojení na mocnou armádu. Následující roky se věnoval úřednické práci, až povýšil na provinčního guvernéra a posléze na šéfa čínské finanční metropole Šanghaje. V roce 2007 se stal jedním z devíti členů všemocného stálého výboru politbyra ÚV Komunistické strany Číny.
Znalci čínské politiky si kladou otázku, zda Si bude pokračovat ve stávajícím modelu vlády jedné strany prosazovaném současně s tržní ekonomikou, anebo se vydá na liberálnější cestu, která by mohla oslabit autoritu komunistického režimu.
Během Siova pětiletého působení v provincii Če-ťiang soukromí podnikatelé prosperovali a působila zde i různá občanská sdružení. V jednom městě provincie dokonce měli občané možnost ovlivňovat to, jak místní vláda utrácí rozpočet, což je doposud v Číně vzácností.
Si možná přímo nestál za takovýmito kroky, ale ani jim nebránil, konstatoval pekingský politolog Li Fan. "Si není iniciátor, ale je schopen naslouchat názorům druhých a přijímat tyto názory," prohlásil Li.
Kostel nechal zbořit
Jin Wej-chung, prodemokratický aktivista z Če-ťiangu, je skeptičtější. Podle něj Si Ťin-pching vždy rychle zakročil proti prodemokratickým silám a neudělal kupříkladu nic, aby zastavil demolici místního protestantského kostela, který odmítl registraci u vlády. "Nevzpomínám si na žádnou příležitost, kdy by jednal tolerantně," řekl.
Na zahraniční hosty ale Si dělal převážně pozitivní dojem. Biden a jeho poradci, s nimiž loni navštívil zemětřesením postižené části provincie S'-čchuan, vyzdvihovali jeho upřímnost i schopnost pronášet projevy bez nahlížení do poznámek.
Guvernér Iowy Terry Branstad pozval Sia na návštěvu při své zářijové obchodní cestě do Číny. Si si údajně pamatoval jména Iowanů, s nimiž se před lety setkal, a dokonce měl schovaný původní itinerář tehdejší návštěvy.
Skutečné Siovy postoje vyjdou zřejmě najevo až za pár let. Chu po odchodu z čela strany a státu si podle předpokladů podrží klíčovou funkci šéfa armády po celý rok 2014 a možná i déle. A Si nebude plně svým pánem, dokud jeho předchůdce neopustí definitivně politickou scénu.