Generální tajemník OSN António Guterres přiznal, že pro účinnou pomoc lidem v Mosulu chybějí prostředky i vůle. Informují o tom zahraniční agentury. Armáda o město bojuje od loňského října, z Mosulu uprchlo už přes 300 tisíc lidí. Guterres je teď v Iráku, kde navštívil uprchlíky v táboře Hasanšám.
"Nemáme potřebné zdroje ani mezinárodní solidaritu, abychom ty lidi podpořili. K financování našeho zdejšího programu máme jen osm procent potřebných peněz, což ukazuje, do jaké míry máme zdroje limitovány," uvedl Guterres. Ve čtvrtek jednal v Bagdádu s iráckými politiky, mezi nimiž byl i premiér Hajdar Abádí.
Fronta v Mosulu se v únoru přesunula do západní poloviny města a nyní je v hustě obydlené oblasti staré části. Podle OSN od února zahynulo přes 300 civilistů, což vyvolává kritiku na adresu armády a spojenecké koalice za to, že neberou na civilisty ohled.
Stále se vyšetřuje incident ze 17. března, při němž zahynulo podle svědků přes 200 civilistů v troskách zříceného obytného bloku. Není jasné, zda dům spadl po zásahu leteckou municí nebo v důsledku výbušnin, které tam rozmístili bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS).
Radikálové se snaží případ využít k propagandě. Zveřejnili záběry na suť po zničených domech s popiskem Takto - zabíjením obyvatel - (americký prezident Donald) Trump osvobozuje Mosul.
Irácké armádě pomáhá proti IS mezinárodní koalice pod vedením Spojených států. Dosud byla kritiky za civilní oběti spíš ušetřena, protože jejich počet nebyl vysoký. Počet civilních obětí stoupá i v sousední Sýrii a proti USA se v Iráku zvedá vlna kritiky.
"Jak mohou použít takovou munici v místech obývaných civilisty? Irácká a americká armáda nás ujišťovaly, že to bude snadná bitva, proto lidi zůstali ve svých domech," uvedl obyvatel Mosulu, který se vyjádřil k útoku ze 17. března.