Propastný rozdíl mezi ekonomickou elitou žijící v Bangkoku a stále vlivnější thajskou venkovskou chudinou je hlavním důvodem současné krize v Thajsku, pro něž nejsou politické nepokoje žádnou novinkou. Shodují se na tom politici a politologové, které dnes cituje zpravodajský server CNN.
"Měli jsme konflikty v letech 1973, 1976 a 1992, ale současná situace se nepodobá ničemu z minulosti," říká Sukchumpchand Paribatra, guvernér thajské metropole, kde dnes armáda s pomocí obrněných vozidel vyklidila tábor tisíců protivládních demonstrantů a jejich vůdce přiměla ke kapitulaci.
"Dřívější konflikty byly více politické, tyto se týkají přímo charakteru naší společnosti," dodává.
"Minulé rozpory byly spíš střetem politických osobností než třídním konfliktem," souhlasí bývalý důstojník CIA Paul Quaglia, který nyní šéfuje jedné bangkocké bezpečnostní firmě.
ČTĚTE TAKÉ: Pouliční boje v Bangkoku trvají. Obavy z masakru
Thajští povstalci se po útoku armády vzdali
"Povahu vzpoury také výrazně změnil rozvoj telekomunikačních technologií. Nyní i chudí vesničané spolu dokážou snadno komunikovat bez vědomí vládní cenzury. Každý má dnes mobilní telefon, přístup k internetu, k Twitteru," dodává.
Otázky nad budoucností Thajska navíc vzbuzuje chatrné zdraví všeobecně uctívaného krále, připomíná Quaglia. Dvaaosmdesátiletý monarcha Pchúmipchon Adundét byl od září opakovaně hospitalizován kvůli horečkám a únavě. Nejdéle vládnoucí panovník světa má malou přímou politickou moc, ale v thajské společnosti slouží jako stabilizující a sjednocující síla.
"Možná dospíváme do doby, kdy dojde k zásadním změnám v této neoficiální kontrole monarchů nad společností," soudí Quaglia.
Povstalci jsou zpravidla označováni jako přívrženci svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry. "Tyto protesty ale přerostly v něco víc než jen stížnosti ohledně odstranění Šinavatry. Čím dál víc se týkají otázky, proč 80 procent hrubého domácí produktu ovládají dvě procenta thajské populace," konstatuje Quaglia.
Scény zachycující stoupající černý dým s tanky a střelbou z ulic Bangkoku mají skutečně daleko k pověsti Thajska jako tolerantní "země úsměvů", která přitahuje miliony návštěvníků na své panenské pláže na jihu země i do hornatých kmenových území na severu u hranice s Laosem a Barmou.
Thajský ministr financí Kón Čatikavandž CNN řekl, že mimo bangkocké čtvrti bezprostředně zasažené protesty a vojenskými operacemi život v Thajsku pokračuje prakticky v běžných kolejích. Připustil nicméně, že politická krize způsobila velké škody turistickému průmyslu, který se na hospodářské produkci země podílí více než šesti procenty.
Mnohé zahraniční společnosti již přesunuly své zaměstnance s rodinami z centra Bangkoku. Zaznamenán byl i hromadný odprodej akcií thajských firem zahraničními investory. Thajská burza dnes kvůli nepokojům oznámila, že ve čtvrtek a v pátek zůstane uzavřena.
"Thajsko má otevřenou ekonomiku a vzpamatuje se z toho," věří Čatikavandž. "O hospodářství takový strach nemám. Více se obávám politických a sociálních rozdílů," dodává s tím, že vláda podle něj nezvládá komunikaci s občany a málo zviditelňuje pomoc poskytovanou chudým občanům, jež zahrnuje dotace pro rolníky, rozvoj vzdělání či finanční podporu seniorů.
Foto: ČTK/AP a Profimedia