První čínský astronaut unikl jen o vlásek smrti

Zahraničí
13. 8. 2007 09:17
První čínský astronaut po přistání
První čínský astronaut po přistání

První čínský astronaut po přistáníV době, kdy chce Čína potvrdit svůj rozmach také ambiciózním programem průzkumu Měsíce, přišla čínská média s překvapivým odhalením, že její první astronaut při výpravě v roce 2003 jen o vlásek unikl smrti.

Čína je pouze třetí zemí, která po bývalém Sovětském svazu a Spojených státech vyslala do vesmíru svého astronauta. Stalo se tak v roce 2003, když Jang Li-wej obletěl Zemi, a Čína tento let demonstrovala jako senzační úspěch svého vesmírného programu (viz TÝDEN 43/03).

Nyní ale čínská zpravodajská agentura Sin-chua zveřejnila zprávy o nebezpečí, do něhož se vesmírná raketa Šen-čou V dostala.

„Jang ztratil téměř veškerý kontakt s pozemní kontrolou a kontrolním ústředím hned po návratu do zemské atmosféry. Došlo tak k naplnění nejhoršího možného scénáře, na nějž se vesmírný tým připravoval,“ uvedl pro agenturu Sin-chua Tung Te-i (Dong Deyi), šéf satelitního monitorovacího střediska Sien.

„Při návratu lodí zpět do atmosféry je komunikace snížena, ale v Jangově případě nezachytil radar vůbec žádný její signál,“ uvedl Tung. Když se Šen-čou V dostala z hluchého prostoru, byly prý signály z rakety nadále nestabilní, což ohrozilo tchajkonautovo, jak se čínským kosmo- či astronautům říká, bezpečné přistání.

Kontrola proto okamžitě nařídila optické navádění a sledování stroje. Vesmírní technologové použili na zemi optické snímače, které měřily polohu kapsule a zaznamenávaly její pohyb. Nakonec se povedlo dovést ji bezpečně na přistání, došlo k němu ale s odchylkou devět kilometrů od původně plánovaného místa.

Čína tajně začala se zapojením osob do vesmírného programu již v roce 1992. Od té doby za něj utratila v přepočtu zhruba 2,64 miliardy dolarů a na oběžnou dráhu vyslala tři tchajkonauty.

Cílem nejnovějšího čínského vesmírného programu je zmapovat celý měsíční povrch. V druhé polovině letošního roku má být na Měsíc vysláno orbitální těleso, které bude pořizovat snímky v 3D kvalitě a pomůže v roce 2010 s přistáním vesmírného stroje bez lidské posádky. Vyvrcholením třífázového programu by pak mělo být přistání čínských astronautů na Měsíci v roce 2017.

Navzdory některým obtížím tak čínský vesmírný program zaznamenal značný pokrok od doby, kdy si její bývalý vůdce Mao Ce-tung stěžoval, že jeho země nedokáže do vesmíru vyslat ani bramboru.

Čínské vesmírné plány však vzbuzují obavy Západu, že by mohlo dojít k závodům ve vesmírném zbrojení. Neklid vzrostl poté, co Čína v lednu vyslala svůj vlastní meteorologický satelit za použití pozemní rakety.

Na archivním snímku z roku 2003 první čínský astronaut po přistání.

Foto: archiv

Autor: - ms -

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ