Pondělní dohoda Ruska a Turecka o vytvoření nárazníkového pásma v syrské provincii Idlib zničila naděje syrského prezidenta Bašára Asada na ovládnutí celé Sýrie. Řekl to představitel syrských povstalců v Idlibu v rozhovoru s agenturou Reuters. Damašek mezitím dohodu Ruska a Turecka o Idlibu uvítal, ale zároveň upozornil, že hodlá osvobodit celou Sýrii. Idlib je poslední větší částí Sýrie, kterou kontrolují odpůrci syrské vlády. Kromě umírněných povstalců se tam ale nacházejí i radikální islamistické skupiny.
"Dohoda o Idlibu chrání životy civilistů a brání tomu, aby na ně přímo zaútočil syrský režim. Pohřbívá to Asadův sen, že dostane pod svou kontrolu celou Sýrii," citovala agentura Reuters Mustafu Sídžarího ze Svobodné syrské armády (FSA), kterou podporuje Turecko.
Představitel rebelů uvedl, že dohoda mezi tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, kterou hlavy obou států v pondělí uzavřely v jihoruském letovisku Soči, de facto umožňuje opozici kontrolovat území, které bude fungovat jako odrazový můstek k politické změně, jež ukončí "autoritářskou vládu" Asada.
"Tato oblast zůstane v rukou Svobodné syrské armády. To přinutí režim a jeho spojence zahájit vážný politický proces, který povede k opravdové transformaci, jež ukončí Asadovu vládu," uvedl Sídžarí.
Rusko, které je nejvýznamnějším spojencem Asada, se dosud chystalo zahájit ofenzivu v Idlibu, který kontrolují odpůrci syrské vlády a kde žijí asi tři miliony lidí. Po rozhovorech mezi Putinem a Erdoganem, který se proti plánované vojenské operaci v Idlibu postavil, ruský ministr obrany Sergej Šojgu reportérům oznámil, že se ofenziva konat nebude. Z dojednané demilitarizované zóny mají podle Putina být "vyvedeni" islamističtí radikálové včetně bojovníků teroristické aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) blízké al-Kájdě.
K 10. říjnu mají být na návrh Erdogana ze zóny staženy tanky, raketové zbraně, děla a minomety všech bojových skupin stojících v opozici vůči Damašku. Kontrolovat pásmo mají mobilní hlídky turecké armády a ruské vojenské policie. Do konce roku má být obnoveno dopravní spojení mezi syrským Halabem (Aleppem) na jedné straně a městy Latákíja a Hamá na straně druhé. Komunikace spojující tyto lokality procházejí právě provincií Idlib. Erdogan, který se obával, že ofenziva v Idlibu by vedla k příchodu dalších uprchlíků do Turecka, uvedl, že dohoda umožní stoupencům opozice zůstat na místě a zároveň zabrání humanitární krizi.
Syrské ministerstvo zahraničí dnes dohodu Ruska a Turecka o Idlibu uvítalo, ale zároveň upozornilo, že Damašek bude i nadále bojovat proti "teroristům", což je označení, které Asadova vláda používá nejen pro radikální skupiny, ale i pro ozbrojené povstalce obecně. Zároveň syrské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že dohoda Erdogana a Putina byla výsledkem "intenzivních jednání" mezi Moskvou a Damaškem. Sýrie vítá jakékoliv snahy, které mohou zabránit krveprolití Syřanů a přispět ke znovuvybudování oblastí "zasažených terorismem," oznámilo ministerstvo.
Damašek ale zároveň hodlá pokračovat "ve válce proti terorismu, dokud neosvobodí poslední centimetr syrského území, ať už vojensky, či skrze regionální dohody," pokračovalo. V závěru pak syrské ministerstvo zahraničí označilo současnou dohodu o Idlibu za "časově omezenou" s tím, že byla uzavřena s cílem snížit míru vojenské eskalace v oblasti.
Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na twitteru označil dohodu Turecka a Ruska o Idlibu za "zodpovědnou diplomacii".