Rebelové začali vyklízet syrské město Homs

Zahraničí
18. 3. 2017 13:30
Ulice syrského Homsu.
Ulice syrského Homsu.

Syrští protivládní povstalci spolu s rodinami začali v rámci dohody s vládou opouštět svou poslední základnu ve městě Homsu. Oznámila to syrská státní média, jejichž informaci potvrdil svědek.

První dva autobusy s rebely a jejich rodinami odjely ze čtvrti Vaír hned ráno a zamířily do jiných oblastí držených povstalci na severu Sýrie. Podle guvernéra stejnojmenné provincie Homs Talála Barazího bude vedle rodinných příslušníků evakuováno 400 až 500 bojovníků.

Exilová organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tvrdí, že v příštích týdnech by mělo metropoli provincie Homsu opustit po skupinách více než 12 tisíc lidí.

Na počátku povstání proti Asadovu režimu v roce 2011 byl Homs, označovaný za "metropoli revoluce", dějištěm mohutných demonstrací. Po dvou letech tvrdých bojů se armáda v květnu 2014 třetího největšího města země téměř celého opět zmocnila, s výjimkou čtvrti Vaír, kterou pak držela v obklíčení.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Další čtení

ilustrační obrázek

Vojtěch: Náklady na čištění vod pro výrobce léků hrozí přesunem produkce mimo EU

Zahraničí
16. 6. 2026
ilustrační obrázek

„Vypadalo to jako poprava,“ říká policie k vraždě ruského umělce v exilu, Putinova kritika

Zahraničí
16. 6. 2026
ilustrační obrázek

Pyrotechnici zneškodňují pumu v Postupimi, evakuováno bylo hlavní nádraží i sídlo sněmu

Zahraničí
16. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ