Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se chystá na návštěvu Blízkého východu, kde chce převážně projednávat možnosti řešení konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. Ministryně plánuje navštívit Egypt, Izrael, západní břeh Jordánu a Jordánsko.
Se svými protějšky z arabských zemí, tedy Egypta, Jordánska, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, se Riceová sejde v sobotu v egyptském Asuánu. S prezidentem Egypta, Husním Mubarakem, se plánuje setkat v neděli. V dalších dnech by měla mít schůzku s izraelským premiérem Ehudem Olmertem, palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem a jordánským králem Abdalláhem.
Její úkol zkomplikovalo, jak Riceová přiznala, vytvoření palestinské vlády národní jednoty, kde má nadále většinu hnutí Hamas. Kabinet, ve kterém je také zastoupeni hnutí Fatah a nezávislí kandidáti, potvrdil, že bude respektovat předchozí mírové dohody. Co však ale odmítá, je uznat existenci státu Izrael. To je ale podmínka k ukončení embarga ze strany západních států.
Izrael již odmítl s novou palestinskou vládou jednat, oproti tomu některé evropské státy zaujaly mírnější postoj;evropští politici jsou ochotni hovořit alespoň s těmi ministry, kteří nejsou spojeni s hnutím Hamas. Na příklad Rusko naznačilo, že dohoda o vládě národní jednoty v Palestině je tím nejlepším řešením, ve které mohl Západ doufat.
Postoj Spojených států se pohybuje někde mezi tvrdým izraelským postojem a vstřícnější Evropou.
Pokračující roztržky mezi palestinskými frakcemi a slabá pozice izraelského premiéra Olmerta podle politologů brání v pokroku blízkovýchodního mírového procesu.
Riceová bude muset zřejmě cestovat mezi oběma znepřátelenými stranami, jelikož v současné situaci není možné uspořádat třístranný summit za účasti Abbáse, Olmerta a Riceové.
Foto: ČTK