Rijád chce Chášukdžího smrt vyšetřit "podle platných zákonů"

Zahraničí
5. 11. 2018 10:38
Rijád ujistil, že chce viníky Chášukdžího smrti dostat před soud.
Rijád ujistil, že chce viníky Chášukdžího smrti dostat před soud.

Saúdská Arábie vyšetřuje vraždu novináře Džamála Chášukdžího s cílem postavit viníky před soud. V Radě OSN pro lidská práva (HRC) to v pondělí řekl šéf saúdskoarabské delegace Bandár Ajbán. Saúdská Arábie v pondělí v radě předává pravidelnou zprávu o dodržování lidských práv v zemi.

Chášukdžího případ vyvolal pochybnosti o vůli Rijádu věc skutečně vyšetřit. Saúdská Arábie zprvu popírala novinářovu smrt a přiznala ji až s velkým zpožděním. Chášukdží byl zabit při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu 2. října.

Podle dosavadního šetření byl uškrcen a jeho tělo rozčtvrceno. Dosud se ale nenašlo a Saúdská Arábie k této věci mlčí.

Ajbán v pondělí prohlásil, že král Salmán nařídil prokurátorovi "případ vyšetřit podle platných zákonů a předvést viníky před soud".

Turecko umožnilo Saúdské Arábii podílet se na vyšetřování, avšak Ankara dala několikrát najevo, že není se způsobem šetření ze strany Saúdské Arábie spokojena. V pondělí se v tamním vládním listě Sabah objevila informace odkazující na "důvěryhodné zdroje", které tvrdí, že tým vyslaný do Turecka k vyšetřování ze Saúdské Arábie ve skutečnosti ničil důkazy.

Jde podle listu o 11 lidí, kteří do Turecka přijeli devět dnů po vraždě a mezi nimiž byli dva odborníci na chemii a toxikologii. "Tato skupina nepřijela do Istanbulu vnést světlo do okolností vraždy, ale zničit důkazy o ní," napsal Sabah. Jmenoval dva členy týmu, kteří údajně přicházeli na konzulát denně, dokud z Turecka 17. října neodjeli.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Lefteris Pitarakis

Další čtení

Trump žaluje deník The New York Times o 15 miliard dolarů za pomluvu

Zahraničí
16. 9. 2025
ilustrační foto

Atentátník v USA může dostat i trest smrti. Důkazy jsou jasné

Zahraničí
16. 9. 2025

OSN, EU i řada zemí odsoudily izraelskou pozemní ofenzivu ve městě Gaza

Zahraničí
16. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ