Rok po zemětřesení pracují v Číně armády dobrovolníků
12.05.2009 06:30
Rok po zemětřesení v Číně zůstávají dobrovolníci, kteří pomáhali po katastrofě, stále aktivní. Mají dokonce podporu místních úřadů. Ty se dosud dívaly na jakékoli nevládní organizace s podezřením.
Když vesnici Chung Wangové v jihozápadní provincii Číny zasáhlo loni zemětřesení, intuice ji varovala, že její dcera určitě zahynula v troskách školky. Naštěstí se mýlila a o dva dny později se s dcerkou opět shledala. "Byla jsem tak šťastná a vděčná," vzpomíná si Wangová.
ČTĚTE TAKÉ: OSN mobilizuje pomoc pro Čínu. Mrtvých až 80 tisíc a víc
Dětem zahynuvším při zemětřesení v S-čchuanu
Aby pomohla těm, kteří tolik štěstí neměli, stala se dobrovolnicí. Dnes má na starosti hygienu několika tuctů dětí v dočasném táboře, kde žije, a učí jejich rodiče základy zdravovědy. Její program organizuje mezinárodní charitativní organizace Save the Children (Zachraňme děti). „Když jsem slyšela to jméno, dojalo mě to. Přihlásila jsem se jako dobrovolník z vděčnosti," vysvětluje Wangová. Není zdaleka jediná.
„Téměř musíme lidi odhánět," říká Frank Dunne, který vede jednu nevládní organizaci v hlavním městě provincie S'-čchuan Čcheng-tu. Organizuje dobrovolníky do víkendových rekonstrukčních týmů. „Především vysokoškolští studenti neztrácejí nadšení do práce," chválí.
Loňské katastrofální zemětřesení, které si vyžádalo asi osmdesát tisíc obětí, vyvolalo v Číně mohutnou vlnu solidarity. Stalo se ale také katalyzátorem hlubších společenských změn. „Posílilo to náš smysl pro občanskou společnost," říká doktor Chan Ťün-kchuej, který studuje aktivitu nevládních organizací. „Nadšení společnosti pro pomoc oblastem, které zasáhlo zemětřesení, je sice nižší než před rokem, ale stále existuje."
Doktor Chan upozorňuje na „bezprecedentní rozsah příspěvků a fakt, že nevládní organizace se zprofesionalizovaly". Podle něj to znamená, že roste vliv skupin, které jsou zcela nezávislé na vládnoucí komunistické straně.
Opatrné kroky
Stále ale musí v Číně našlapovat opatrně. „Je třeba velice strategicky přemýšlet o tom, jak upozornit na citlivé problémy a zároveň neprovokovat vládní úřady," vysvětluje mladý ekologický aktivista Wen Po. „Pokud dospějí k názoru, že jste potížista, velice rychle vás umlčí," varuje. Organizace, které chtějí zlepšit čínskou společnost, by podle něj neměly čekat, že budou moci pracovat stejným způsobem jako třeba ve Spojených státech.
Elizabeth Hauslerová, zakladatelka americké stavební nevládní organizace Build Change (Postav změnu), přijela do provincie S'-čchuan postavit domy odolné proti otřesům. „Vláda nám znovu a znovu připomínala, ať neděláme žádné problémy, ať nás ani nenapadne štvát majitele zhroucených domů proti úřadům," říká Hauslerová.
Čínská vláda nevládním organizacím nedůvěřuje. Především ty zahraniční jsou kvůli své roli při politických změnách v bývalé Jugoslávii, na Ukrajině a v Gruzii v hledáčku pozornosti čínských úřadů. Zemětřesení ale ukázalo, že nevládní organizace mohou být užitečné. „Když armáda odešla, vláda uznala, že nevládky dokáží rychle reagovat, získat finance i zorganizovat pomoc," říká Chan.
Více než stovka čínských i zahraničních organizací nyní staví domy, hovoří s traumatizovanými obyvateli, obnovuje kanalizace a vykonává tisícovku dalších úkolů.
Vládě chybějí lidské zdroje
„Vláda vítá tento typ pomoci, protože má peníze a materiál, ale chybějí jí lidské zdroje," říká koordinátor Tchien Ťün. Úřady sice stále často vyžadují informace o činnosti organizací, ale mnohem méně než kdy dříve do jejich aktivit zasahují.
Problémem však stále zůstávají složitá pravidla pro registraci nevládních organizací. Z hlediska zákona proto mnoho z nich zůstává v jakési šedé zóně, a tak jsou zranitelné vůči jakémukoli úřednímu tlaku.
S jejich rolí se také nepočítá v oficiálních plánech pro rekonstrukci zasažené provincie.
Zatímco místní úřady uznávají důležitost nevládních organizací, centrální vláda je stále podezřívá z podvratné činnosti, píše americký deník The Christian Science Monitor.
I tak je to ale pro občanskou společnost v Číně velký krok vpřed. „Více a více lidí se chce podílet na dobrovolnictví. Nevládní organizace jsou tak stále přijatelnější. Možnosti jednotlivce, jak se podílet na zlepšení společnosti, tak rostou," říká Čaj Jen, který cvičí dobrovolníky v Pekingu.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.