Rusko chce dát syrské otravné látky pod dohled, Sýrie návrh vítá

Zahraničí
9. 9. 2013 19:00
Ruský ministr zahraniční Sergei Lavrov.
Ruský ministr zahraniční Sergei Lavrov.

Sýrie se ocitla pod mezinárodním tlakem, aby předala své masivní zásoby chemických zbraní pod vnější kontrolu, podepsala konvenci o jejich zákazu a zbraně zničila. Hlavní syrský spojenec Rusko si od plánu slibuje, že odvrátí hrozbu amerického trestného úderu. Šéf syrské diplomacie Valíd Mualim v první reakci návrh formálně uvítal, na ministerstvu zahraničí USA převažuje "vážná skepse".

Rychlý a překvapivý sled událostí zahájila letmá poznámka amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, který v reakci na dotaz novinářů nadhodil možnost mezinárodní kontroly a likvidace syrských chemických zbraní. Prezident Asad by podle Kerryho mohl odvrátit zásah v Sýrii, pokud by do týdne odevzdal všechny chemické zbraně mezinárodnímu společenství. Nic takového ale podle amerického ministra Sýrie neudělá.

Poznámka vyvolala pozornost, přestože ministerstvo zahraničí USA později upřesnilo, že Kerryho slova byla jen "řečnickým obratem". Ministr prý chtěl ukázat na neochotu Damašku spolupracovat.

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim ruský návrh vítá.

Moskva ale vzala Kerryho za slovo. V Rusku pobýval syrský ministr zahraničí Valíd Mualim, který jednal s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Ten mu navrhl, aby Sýrie podřídila svůj arzenál mezinárodní kontrole a zlikvidovala ho. "Pokud by mezinárodní kontrola chemických zbraní této země odvrátila vojenské údery, pak na tom s Damaškem okamžitě začneme pracovat," uvedl ruský ministr po jednání s Mualimem.

Syrský ministr v reakci na Lavrovův návrh prohlásil, že Damašek iniciativu Moskvy vítá. Jeho diplomaticky formulovaná reakce ale výslovný souhlas s ruským plánem neobsahovala. Žádných dalších komentářů se novináři od Mualima nedočkali.

Kerry v reakci na překvapivý vývoj do Moskvy zatelefonoval a o vývoji syrské krize rozmlouval s Lavrovem. Žádné detaily jejich rozhovoru zveřejněny nebyly.

Ruský návrh pak vyvolal záplavu komentářů, mezi nimiž nechyběl ani hlas ministerstva zahraničí USA a Bílého domu. Americká diplomacie dala najevo, že v USA převládá ohledně ruského návrhu "vážná skepse". Mluvčí ministerstva Marie Harfová novinářům řekla, že USA ruský návrh "zevrubně prozkoumají". Hodnotí ho ale s vážnou skepsí, protože může být součástí zdržovací taktiky. Harfová připomněla, že Sýrie v minulosti trvale odmítala svůj chemický arzenál zničit.

Poradce Bílého domu Ben Rhodes v televizi NBC připustil, že USA jsou ochotny s Ruskem o jeho návrhu diskutovat. V tlaku na Sýrii ale Washington neustane. I Rhodes má obavy, že Sýrie zvolí zdržovací taktiku ve snaze oddálit americký trestný úder.

Ve světě se protestuje proti vojenskému úderu USA na Sýrii.

Živit naději na odvrácení amerického úderu se kromě Ruska rozhodl i generální tajemník OSN, který chce odblokovat jednání "ostudně paralyzované" Rady bezpečnosti OSN o Sýrii. Pan Ki-mun se nabídl, že požádá Radu, aby vyzvala Sýrii k přemístění svých skladů chemických zbraní do míst uvnitř země, kde by byly bezpečně uskladněny a zničeny.

Navrhne rovněž Radě bezpečnosti, aby požadovala na Damašku podpis konvence o zákazu chemických zbraní.

Výzvy k mezinárodní kontrole syrského chemického arzenálu dnes podpořil i britský ministerský předseda David Cameron. "Pokud Sýrie předá své chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu, bude to velký krok kupředu," řekl Cameron poslancům britského parlamentu. Je ale podle něj třeba zajistit, aby jednání o tomto návrhu nezneužil Damašek k úhybným manévrům. "Musíme zajistit, aby nešlo o úhybnou taktiku s cílem odvést pozornost k jiným problémům, než jsou na stole," řekl britský premiér.

Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse je ruský návrh třeba "bedlivě prozkoumat". Přijatelný by podle Fabiuse byl při splnění tří podmínek. Prezident Asad by musel okamžitě podřídit svůj chemický arzenál mezinárodní kontrole a musel by souhlasit s jeho likvidací. Celá operace by se musela uskutečnit po schválení příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

AfD zaznamenala v průzkumu rekordní podporu 26 procent, vyhrála by volby

Zahraničí
22. 4. 2025

Ozbrojenci zaútočili na turisty v Kašmíru, mrtvých je nejméně 26

Zahraničí
22. 4. 2025
Kardinálové a biskupové ve Vatikánu

Kdo po Františkovi? Už se spekuluje, lidí je dost. Půjde o směřování církve

Zahraničí
22. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ