Nejnovější severokorejský raketový test ukazuje, že Pchjongjang může naplnit své hrozby ohledně útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Uvedl to předseda zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Konstantin Kosačov. Řekl také, že poslední rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se severokorejského jaderného programu nesplnila svůj cíl. Čína po severokorejském testu vyzvala všechny zainteresované strany ke zdrženlivosti.
KLDR v pondělí krátce před 23. hodinou středoevropského času odpálila z místa nedaleko Pchjongjangu raketu, která přeletěla sever Japonska a ve vzdálenosti asi 2700 kilometrů dopadla do Tichého oceánu zhruba 1180 kilometrů východně od ostrova Hokkaidó.
"Pchjongjang ukázal, že jeho hrozby vůči americké základně na Guamu nejsou žádným blafováním," prohlásil v reakci předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Kosačov.
Severní Korea počátkem srpna uvedla, že "pečlivě zkoumá" možnost raketového útoku na americký tichomořský ostrov Guam. Zpráva vyvolala ve světě znepokojení a USA pohrozily KLDR vojenským řešením sporu, pokud Pchjongjang nebude jednat rozumně.
Rada bezpečnosti OSN 5. srpna jednomyslně schválila návrh Spojených států na uvalení nových přísných sankcí vůči KLDR kvůli dvěma raketovým testům z poslední doby. Na základě dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu.
Podle Kosačova nejnovější severokorejský raketový test svědčí o tom, že rezoluce, kterou Rada bezpečnosti přijala, nedosáhla svého cíle, "protože výsledkem je patová situace mezi KLDR a USA".