Saúdská Arábie odmítla křeslo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. Rijád podle oficiálního prohlášení zastává názor, že rada uplatňuje dvojí standardy a nedokáže řešit konflikty a ukončit války. Bezprecedentní postoj Saúdské Arábie kritizovalo Rusko, a naopak jej podpořilo Turecko.
Valné shromáždění OSN tento týden hlasovalo o nových pěti nestálých členech Rady bezpečnosti a kromě Saúdské Arábie vybralo Čad, Nigérii, Chile a Litvu. V RB OSN má pětice zasednout 1. ledna. Saúdská Arábie dostala nejméně hlasů ze skupiny - hlasovalo pro ni 176 států, pro ostatní více než 180 ze 191 zemí.
Hillel Neuer z monitorovací skupiny UN Watch upozornil, že úkolem členů RB OSN je vyjadřovat se k otázkám lidských práv, přičemž Saúdská Arábie a Čad jsou samy v tomto směru kritizovanými státy (mezi stálými členy se takové země najdou samozřejmě také). Království praktikuje přísnou formu islámu a opakovaně se dostává na pořad jednání, pokud je tématem zajištění práv žen.
V září byla Saúdská Arábie první na seznamu Světové banky, která seřadila země podle toho, jak omezují ekonomickou činnost žen.
"Rada bezpečnosti používá metodu dvojího metru, a proto nedokáže plnit svou odpovědnost k zachování světového míru," uvádí se v prohlášení saúdskoarabského ministerstva zahraničí. Rijád prý bude ochoten křeslo přijmout, až rada přikročí k reformě.
Rijád pravděpodobně naráží na dlouhodobou neschopnost rady vyřešit syrský konflikt. Rusko s Čínou, které patří k pětici stálých členů rady s právem veta, třikrát od začátku syrského konfliktu využily možnost zablokovat přijetí rezoluce. Saúdská Arábie podporuje syrskou opozici a domnívá se, že syrská válka prodlužuje neschopnost světového společenství dohodnout se.
Rusko označilo saúdský krok "v kontextu syrské krize za obzvlášť podivný". Turecko pak v této souvislosti kritizovalo nečinnost OSN v syrském konfliktu. Podle Ankary odmítnutí Rijádu vstoupit do Rady bezpečnosti oslabuje věrohodnost OSN. "Rozhodnutí Saúdské Arábie má přitáhnout pozornost mezinárodního společenství k nynějšímu stavu věcí," řekl turecký prezident Abdullah Gül.
Podle saúdských analytiků není tentokrát hněv Rijádu zaměřen na Rusko a Čínu, ale především na Spojené státy, jež jsou jeho tradičním mezinárodním spojencem. Saúdské Arábii prý vadí americká blízkovýchodní politika již od povstání "arabského jara". Nyní je pobouřena také sbližováním USA a Íránu, který je tradičním regionálním rivalem Saúdské Arábie.