Saúdové podnikli razii proti ilegálům. Služby se zhroutily

Zahraničí
6. 11. 2013 19:00
Ilegální pracovníci čekají před imigračním úřadem na vydání výstupních víz.
Ilegální pracovníci čekají před imigračním úřadem na vydání výstupních víz.

Co se stane, když uskutečníte zátah na ilegální imigranty? Přestane fungovat většina základních služeb. Alespoň tedy v Saúdské Arábii. Mnoho zahraničních pracovníků, kteří nemohou doložit své oprávnění k pobytu, zůstalo doma, aby se vyhnulo všudypřítomným policistům.

Na ulicích Rijádu a dalších měst bylo v úterý méně lidí, taxikáři zvýšili ceny, mnoho obchodů a restaurací bylo uzavřeno, pouliční prodejci zmizeli úplně.

"Vypadá to, že země je plná lidí, kteří porušují zákon. Obchody jsou zavřené, ulice jsou prázdné, restaurace taky. Spočítal jsem třicet zavřených obchodů s mobily na jedné ulici. Bůh nám pomáhej. Kde jsou všichni občané?" stěžoval si obyvatel Džiddy v deníku Saudi Gazette.

V provincii Džizán na jihozápadě země museli jít lidé do práce v nevyžehlených oděvech, protože mimo provoz byla i většina prádelen. Zavřeno tady bylo šedesát procent všech obchodů.

Problém se dotknul i nebožtíků. V Džiddě nepřišli do práce omývači mrtvol.

Ilegální pracovníci čekají před imigračním úřadem na vydání výstupních víz.Vláda v dubnu vyhlásila amnestii pro ilegální imigranty. Do neděle buď mohli získat povolení k pobytu, nebo zemi opustit. Druhou možnost zvolil asi milion Filipínců, Indů, Nepálců, Bangladéšanů, Jemenců a dalších. Ostatní se snažili na poslední chvíli vyřídit na úřadech potřebné dokumenty. Ti, kteří neuspěli, se schovali.

Jen během prvního dne razie bylo zatčeno pět tisíc lidí. Mezi zadrženými byli i Saúdové, kteří ilegály pomáhali přepravovat.

Jedním z cílů razie bylo zvýšit počet pracovních míst pro Saúdy. Nezaměstnanost v království činí 12 procent, do statistiky ale nejsou započítaní ti, kteří práci aktivně neshánějí. Jak je ale z textu patrné, imigranti většinou dělají práci, kterou místní opovrhují.

Autor: - bro -Foto: ČTK/ABACA/ZUMA

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ