Saúdové: Vražda Chášukdžího byla předem naplánovaná

Zahraničí
25. 10. 2018 13:20
Snímek jak Chášukdží vchází do budovy konzulátu v Istanbulu.
Snímek jak Chášukdží vchází do budovy konzulátu v Istanbulu.

Vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího byla předem naplánovaná. Oznámil to saúdskoarabský generální prokurátor, jehož citovala státní televize al-Ichbáríja. Chášukdží zemřel při své návštěvě saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kam vešel 2. října. O tom, že šlo o předem naplánovaný čin, hovořil v úterý také turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Podle zprávy televize al-Ichbáríja prokurátoři vyslýchají podezřelé na základě informací, jež poskytla společná turecko-saúdská pracovní skupina.

V Saúdské Arábii bylo zadrženo 18 lidí, mezi nimiž je podle Erdoğana i 15 členů komanda, které přijelo na konzulát Chášukdžího zabít a z Turecka rychle odjelo.

Turecký prezident řekl, že čin byl spáchán v Istanbulu a tam by také měli být lidé odpovědní za vraždu souzeni. Podle Erdoğana by podezřelí měli být vydáni do Turecka. Ministr spravedlnosti Abdülhamit Gül prohlásil, že prokáže-li se podezření, že se na vraždě podílel i konzul, měl by být vydán. Také konzul z Istanbulu po vraždě odjel do Saúdské Arábie.

Právní odborník, na nějž se obrátila katarská stanice al-Džazíra, ale řekl, že naděje na vydání podezřelých do Turecka je malá. Turecko a Saúdská Arábie nejsou vázány dohodou o vydávání občanů a musely by se dohodnout speciálně pro tento případ. Profesor mezinárodního práva William Schabas na univerzitě v Middlesexu řekl, že uzavření takové dohody je velmi nepravděpodobné. "Pokud jsou (podezřelí) v Saúdské Arábii, neexistuje právní povinnost je vydat," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ