Saúdské ženy bojkotují obchody se spodním prádlem
02.04.2009 17:00
Před svou loňskou svatbou jela Huda Battirdžíová do zahraničí, aby si koupila svatební spodní prádlo. Jednoduše nedokázala snést ponižující pocit, že by měla o nejintimnější součásti svého oblečení diskutovat s mužem. Neměla by ale na vybranou - v Saúdské Arábii prakticky prodavačky nejsou.
Nyní skupina saúdskoarabských žen, které už mají dost nutnosti jednat s prodavači, když si potřebují koupit podprsenku nebo spodní kalhotky, nemluvě o pavučinkovém negližé nebo tangách, zahájila bojkot obchodů se spodním prádlem, dokud nenajmou prodavačky.
Je to paradox v přísné separaci pohlaví v konzervativním saúdskoarabském království, kde jsou jako prodavači zaměstnáváni pouze muži, aby prodavačky nemusely jednat s mužskými zákazníky. Ovšem v obchodech s prádlem to znamená, že muži mluví se zákaznicemi o podprsenkách a kalhotkách, dívají se na ně a odhadují velikost prádla, a dokonce i mnou nabízené textilie v rukou, aby ženám předvedli, jak je nejlépe přepírat. Výsledek je trapný pro všechny zúčastněné - prodavače, zákaznice i jejich mužský doprovod.
"Když si kupuju prádlo v Saúdské Arábii, říkají mi někteří prodavači: 'Tohle pro vás není správná velikost'," říká Battirdžíová. "Vypadá to, jako by skoro zneužívali příležitosti a dívali se na mě tímhle způsobem." Proto si zaletěla koupit svatební soupravičku do sousední Dubaje.
Rudnoucí personál
Podnikatelka Híba Akkiová bojkot podporuje. "Když nakupuju prádlo, vejdu do obchodu, vezmu tohle, vezmu tamto a rychle odcházím. Jako kdybych nakupovala něco nelegálního," líčí.
Ovšem snadné to není ani pro prodavače. V jednom z butiků nákupního střediska v Rijádu se prodavači po dotazu na jejich práci červenají. Všichni jsou pro, aby se za pult s ženským spodním prádlem postavily prodavačky. "Dokonce ani v tak otevřených oblastech, jako jsou Spojené státy nebo Evropa, neprodávají muži spodní prádlo ženám," říká manažer obchodu, sedmadvacetiletý Egypťan Husam Mutajím. "Nenechávám žádné své ženské příbuzné nakupovat prádlo od mužů. Je to příliš trapné."
Podle přísné saúdskoarabské interpretace islámského práva se ženy na veřejnosti musejí zahalovat od hlavy po paty do černých hábitů. Ale v soukromí svých domovů a ložnic mohou nosit cokoli si přejí a sexy spodní prádlo je velmi populární. Ovšem koupit ho, to je docela jiný příběh. Zkoušecí kabinky jsou zakázané - možnost, že by se žena svlékala na veřejnosti, je jednoduše nepředstavitelná. Takže ženy si nikdy nejsou jisté, jestli vybraly správnou velikost, dokud nákup nedonesou domů.
Muži citlivky?
Do celkově nepříjemné atmosféry jsou vtahováni dokonce i mužští příbuzní zákaznic. Ženy mohou nakupovat bez přítomnosti příbuzného mužského pohlaví, ale bratři či manželé občas trvají na tom, že je doprovodí - nebo je s sebou chtějí samotné ženy - aby si zajistili, že prodavač zachová odpovídající úctu. Modia Battirdžíová, Hudina sestra, vzpomíná, jak její manžel jednou utekl z obchodu s prádlem, protože nesnesl, že vysvětlovala prodavači, že potřebuje kalhotky se zvýšeným pasem, aby jí držely bříško povolené po porodu dcery.
Ženy, které se do bojkotu zapojily, se snaží vládu přimět, aby prosadila zákon existující na papíře od roku 2006, podle nějž v obchodech se ženským zbožím smějí být zaměstnané jen ženy. Tento zákon nikdy nevešel do praxe, částečně kvůli zastáncům tvrdé linie, kteří jsou proti zaměstnávání žen ve smíšeném prostředí, jako jsou velká nákupní střediska. Najímání prodavaček by navíc snížilo počet pracovních míst pro muže. V Saúdské Arábii je v současnosti nezaměstnaných více než deset procent mužů.
Jaký dopad bude bojkot mít, zatím není jasné. Petici zveřejněnou na internetovém serveru Facebook podepsalo téměř 1700 lidí a zpráva o bojkotu se objevila i v některých saúdskoarabských médiích.
Foto: Profimedia, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.