Sebevrahové zabili v Iráku více než dvě desítky lidí

Zahraničí
23. 4. 2007 10:06
Násilí v Iráku
Násilí v Iráku

Násilí v IrákuSebevražední atentátníci při několika pondělních útocích zabili v Iráku třiadvacet osob. Jeden z nich zaútočil v restauraci poblíž střežené zóny v centru Bagdádu a usmrtil tři lidi. Informovala o tom agentura Reuters.

Nejvíc obětí si vyžádal sebevražedný atentát u města Mosulu na severu země, kde zahynulo deset lidí a dvojnásobný počet byl zraněn. Útok mířil na úřad jedné z kurdských politických stran.

Další sebevrah najel s automobilem plným výbušnin do policejní budovy v Bákubě. Zabil deset lidí a stejný počet osob zranil.

Americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že příští měsíce budou pro iráckou vládu kritické, protože vláda musí v tomto období pokročit ve sbližování znepřátelených skupin obyvatelstva. USA chtějí, aby irácký parlament před letní přestávkou hlasoval o klíčových zákonech, jejichž přijetí by mohlo oslabit motivy sunnitského odboje. Jde především o zákon o rozdělování příjmů z ropy mezi irácké šíity, sunnity a Kurdy.

Ryan Crocker iráckému vedení doporučil, aby pro nesnadná vyjednávání využil současnou bezpečnostní operaci v Bagdádu. Trvá od poloviny února a účastní se jí 90 000 amerických a iráckých vojáků. USA kvůli ní posílily o 30 000 vojáků svůj kontingent v Iráku. Podle amerických velitelů ubylo násilí motivovaného nepřátelstvím sunnitů a šíitů, ale minulý týden zahynulo v Bagdádu v jediném dni na 200 lidí.

Crocker také hovořil o betonové bariéře, jež má oddělit bagdádskou sunnitskou čtvrť Azamíja a zajistit bezpečnost jejím obyvatelům. Irácký premiér Núrí Málikí s tím nesouhlasí a velvyslanec řekl, že americká armáda, která zeď začala budovat, bude respektovat přání irácké vlády. Málikí nechal údajně stavbu zastavit.

Velvyslanec záměr hájil s tím, že je to především bezpečnostní a nikoli segregační opatření. Zeď je vysoká 3,6 metru a dlouhá pět kilometrů. Podobné bariéry vyrůstají také kolem bagdádských tržišť, tedy kolem míst, která jsou častými dějišti útoků. Crocker prohlásil, že si nikdo nemyslí, že by tyto zdi měly zůstat v Bagdádu nastálo.

Foto:  AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Země Perského zálivu zatýkají influencery za sdílení obsahu z íránských útoků

Zahraničí
9. 3. 2026
Viktor Orbán

Orbán vyzval EU, aby zastavila všechny energetické sankce proti Rusku

Zahraničí
9. 3. 2026
ilustrační obrázek

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil kvůli obvinění z obtěžování

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 3. 2026 12:22

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ