Severní Korea odsoudila Američana za špionáž

Zahraničí
29. 4. 2016 07:12
Odsouzený Kim Dong Chul.
Odsouzený Kim Dong Chul.

Severní Korea odsoudila Američana korejského původu k deseti letům nucených prací za podvracení komunistického režimu a vyzvědačství. Verdikt, který následuje měsíc po odsouzení jiného Američana, padl v době zvýšeného napětí v regionu, kde se KLDR podle pozorovatelů chystá k další jaderné zkoušce.

Dvaašedesátiletý Kim Dong Chul, který byl zadržen loni v říjnu, se minulý měsíc veřejně přiznal ke špionáži pro jihokorejskou tajnou službu, kterou prý prováděl s cílem svrhnout režim KLDR. Rovněž prohlásil, že se snažil šířit náboženské myšlenky v Severní Koreji, projevil lítost nad svými "ostudnými činy" a požádal o odpuštění.

Jihokorejská zpravodajská službu k tomu uvedla, že Kimův případ nijak nesouvisí s její organizací, a odmítla záležitost dále komentovat.

Komunistická Korea běžně na tiskových konferencích nechává zadržené cizince číst přiznání k nejrůznějším "podvratným" činům proti severokorejskému politickému systému.

V únoru se takto přiznal k závažným protistátním zločinům americký student Otto Warmbier, který byl další měsíc odsouzen k 15 rokům těžké práce za mřížemi kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu.

Kim Dong Chul se narodil v Jižní Koreji a později získal americké občanství a dlouhodobě žil ve státě Virginie. Z USA se odstěhoval v roce 2011 do severokorejského města Jang-ťi u hranic s Čínou. Odtud dojížděl za prací do zvláštní severokorejské ekonomické zóny Rason, kde působil jako šéf obchodní a hotelové společnosti.

Ve své výpovědi uvedl, že s jihokorejskou zpravodajskou službou ho spojili američtí tajní agenti.

Severní Korea zadržela v minulosti několik cizinců a Spojené státy a Kanada své občany varovaly před cestami na území této východoasijské diktatury. KLDR se k podobným krokům uchyluje zvláště v době zvýšeného napětí ve vztazích s okolním světem a její počínání bývá považováno za snahu vymoci si ústupky při vyjednávání.

Většinu odsouzených cizinců Pchjongjang propustí dříve, než uplyne stanovená doba trestu. Často za tím stojí zvýšená diplomatická aktivita Washingtonu. V listopadu 2014 takto Severokorejci v mediálně ostře sledovaném případu propustili vězněné Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera poté, co zemi navštívil šéf amerických tajných služeb James Clapper.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ