Severokorejský následník zahájil čistky

Zahraničí
17. 11. 2010 10:26
Kim Čong-un podle všeho nahradí svého otce v čele korejské totality.
Kim Čong-un podle všeho nahradí svého otce v čele korejské totality.

Kim Čong-un, nejmladší syn severokorejského vůdce Kim Čong-ila, který podle všech předpokladů bude jeho následníkem, zahájil čistky v komunistické straně a v armádě, aby si upevnil svou moc ve státním aparátu. Tvrdí to představitelé skupiny Severokorejců žijících v Jižní Koreji North Korea Intellectual Solidarity (NKIS).

Od počátku listopadu je vyšetřováno asi 15 severokorejských představitelů, mezi nimiž je mnoho armádních důstojníků, pro podezření z korupce. Podle NKIS setrvávali v nečinnosti, když lidé prchali ze země, a podíleli se na pašování zboží. Vyšetřování řídí sám Kim Čong-un, zřejmě příští vůdce země.

Tato takzvaná protikorupční kampaň je politická čistka, při níž mají být staří armádní důstojníci nahrazeni mladšími a věrnými Kim Čong-unovi, uvedl mluvčí NKIS.

Jihokorejské zpravodajské služby tyto informace nijak nekomentovaly.

Komunistická dynastie Kimů vládne od roku 1948, kdy ji založil Kim Ir-sen. Ten si posiloval moc četnými čistkami. V prvních letech své vlády dal popravit stovky disidentů. Jeho syn Kim Čong-il, který po něm v roce 1994 nastoupil, dal popravit stovky vojáků, kteří se údajně chovali podezřele, napsal jihokorejský deník Čoson ilbo.

V Severní Koreji zjevně začal proces, který nepochybně povede k dosazení sedmadvacetiletého Kim Čong-una do čela státu. Nejmladší Kim Čong-ilův syn byl už povýšen na armádního generála a dosazen na významné posty v komunistické straně.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Ve zprávě k australskému zákazu sítí pro děti jsou vymyšlené citace, asi od AI

Zahraničí
17. 8. 2026
Itálie, Katánie: Etna opět vybuchla, což vedlo k uzavření hlavního sicilského letiště a narušení letového provozu

Letiště v Katánii znovu omezuje provoz, situace kolem Etny je nejhorší za 20 let

Zahraničí
17. 8. 2026
Předseda strany Jabloko Nikolaj Rybakov vystupuje během projednávání odvolání ve věci žaloby, jejímž cílem je vyloučit stranu z nadcházejících parlamentních voleb, u ruského Nejvyššího soudu

Ruský soud rozhoduje o zákazu Jabloka v parlamentních volbách, před budovou zatýkala policie

Zahraničí
17. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ