Severokorejští Kimové <span>ožebračují své žebráky</span>

Zahraničí
3. 12. 2009 12:05
Utajená revalvace severokorejské měny.
Utajená revalvace severokorejské měny.

Utajená revalvace severokorejské měny.V komunistické části Koreje probíhá podle všeho radikální revalvace měny. Operace režimu Kim Čong-ila zůstává úřady tajena. Diplomaté v jihokorejské metropoli Soulu tiskové agentuře Yonhap potvrdili, že jejich zastoupení na severu Koreje obdržela včera stručné oznámení o revalvaci severokorejského wonu.

Jistý úředník německého velvyslanectví v Soulu citoval email svého kolegy z Pchjongjangu, že obchody zůstávají zavřeny s výjimkou těch, které jsou určeny pro cizince. Před bankou se údajně tvořily fronty Korejců vyměňujících peníze za novou měnu.

V pondělí rozhlásili severokorejští obchodníci podnikající v Číně, že vláda nařídila výměnu wonů v poměru stu ku jedné. Agenturní informace tvrdí, že se zcela zhroutil obchod a třebaže zásobovací síť je v komunistické zemi naprosto nerozvinutá, vznikl chaos.

Severokorejská tisková agentura KCNA mlčí a jihokorejská Yonhap připomíná, že to je v naprostém protikladu k rokům 1959, 1979 a 1992, kdy se na severu poloostrova měna také reformovala.

Kim Čongil a kravičky chované vojenskou jednotkou č. 580.Měsíční příjem severokorejské rodiny se odhaduje na čtyři pět tisíc wonů. Kilogram rýže stojí od roku 2002 úředně 44 wony, ale na povolených trzích s přebytky stojí 2500 wonů.

Reforma udělala zřejmě přes noc z lidí, kterým úřady povolily omezeně podnikat, chudáky. Na rodinu totiž připadne nejvýše sto tisíc nebo podle jiných zpráv tři sta tisíc wonů (asi 1200 až 3800 korun).

Profesor Rudiger Frank z Vídeňské univerzity odhadl v deníku Korea Herald, že revalvace wonu musela být dlouho připravována. Spekuluje, že se režim chtěl zbavit na bankovkách nul, nebo, aby se na nich objevil obličej nového z Kimů, zřejmě svého nástupce Čong-una.

Frank odhaduje, že ekonomicky nezkušené Severokorejce zaskočila vlastní liberalizační reforma z července 2002, kterou umožnili drobné podnikání a dali lidem šanci dostat práci ve zvláštních ekonomických zónách, v nichž pod dohledem podnikají jihokorejské firmy. Revalvace by mohla tedy být podle Franka pokládána za pokus o návrat do kamenné doby korejského stalinismu, o spásu před milionáři.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Autor: - lgtt -

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ