"Smrt Americe!" vykřikovali íránští poslanci při zasedání

Zahraničí
23. 6. 2019 10:49
"Smrt Americe!" vykřikovali íránští poslanci při zasedání.
"Smrt Americe!" vykřikovali íránští poslanci při zasedání.

Íránští poslanci během dnešního zasedání parlamentu vykřikovali heslo "Smrt Americe" a místopředseda sněmovny obvinil Spojené státy, že jsou "skutečným teroristou". Stalo se to v době, kdy napětí mezi oběma zeměmi vzrostlo poté, co Írán ve čtvrtek sestřelil nad Hormuzským průlivem americký bezpilotní letoun.

Americký prezident Donald Trump pak v noci na pátek na poslední chvíli odvolal odvetný útok na Írán, protože by při něm podle něj mohlo zemřít 150 lidí, a dal najevo, že je ochotný s Teheránem jednat. Írán varoval, že tvrdě zareaguje na jakoukoli hrozbu.

"Amerika je ve světě skutečným teroristou, protože v různých zemích šíří chaos, rozdává sofistikované zbraně teroristickým skupinám a vyvolává nejistotu, přičemž zároveň říká ´Pojďme vyjednávat´," prohlásil místopředseda íránského parlamentu Masúd Pezeškján na začátku schůze v proslovu, který živě vysílal státní rozhlas. "Smrt Americe," křičelo podle agentury Reuters mnoho poslanců.

Reuters připomíná, že tento pokřik v Íránu opakovaně zaznívá od islámské revoluce z roku 1979, která vedla k pádu Američany podporovaného šáha Mohammada Rézy Páhlavího. Prezident Trump nedávno v rozhovoru s televizí Fox News podotkl, že Íránci "poslední dobou nevykřikovali ´smrt Americe´".

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Rouzbeh Fouladi

Další čtení

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Žádný Měsíc nebo Mars. Trump mění vedení NASA a škrtá rozpočet

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ