Snoubenka zavražděného novináře viní USA z nicnedělání

Zahraničí
2. 11. 2018 14:00
Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího.
Hatice Cengizová, snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího.

Snoubenka zavražděného novináře Džamála Chášukdžího obvinila Donalda Trumpa z toho, že zaujímá pozici, v níž postrádá veškerou morálku. Mířila tím na to, že americký prezident, ale i celý západ, upřednostňuje vztahy se Saúdskou Arábii před dopátráním se spravedlnosti pro jejího brutálně zavražděného manžela. Zprávu přinesly servery The Washington Post a Daily Mail.

Hatice Cengizová obvinila Washington z toho, že dosud nepodnikl žádná opatření proti saudskému režimu a nějak doufá, že "na celou věc se brzy zapomene". To ona však nechce dopustit a hodlá tvrdě bojovat za spravedlnost pro zesnulého manžela.

Jak je známo, její snoubenec Chášukdží, šel 2. října do budovy saudského konzulátu v Istanbulu, aby obdržel dokumenty potřebné k uzavření jejich sňatku. Cengizová na něj čekala venku, její nastávající se už ale nikdy nevrátil.

Turecko oznámilo, že novinář byl po vstupu do budovy okamžitě uškrcen a následně bylo jeho tělo rozčtvrceno a zcela zlikvidováno. To Saúdská Arábie ze začátku popírala. Později uvedla, že Chášukdží zemřel potom, co se dostal do náhodného pěstního souboje. Až ve třetí verzi přiznala, že byl zabit, přičemž jeho vražda byla od začátku zosnována.

Korunní princ země Mohamed bin Salmán ale odmítá, že má na vraždě nějaký podíl. Blízcí novináře a kritici prince ho přesto vyzvali, aby přijal vinu a složil svůj úřad.

Apel na ideály USA

"Je to přesně měsíc od doby, co můj snoubenec, uznávaný novinář, Džamál Chášukdží, vstoupil do konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu a už se nikdy nevrátil. Dnes je také Mezinárodní den pro zastavení beztrestnosti za trestné činy proti novinářům. Tato náhoda je bolestivá a tragická," uvedla Cengizová v začátku svého pátečního příspěvku v The Washington Post.

V něm dále vyzývá mezinárodní společenství, aby přivedlo pachatele před soud, přičemž Spojené státy americké by měly být hlavní zemí, která řešení celé situace povede. "Tato země (USA) byla založena na ideálech svobody a spravedlnosti pro všechny. Nicméně Trumpova vláda zaujímá postoj, který postrádá morální hodnoty. Někteří se k tomu staví zbaběle, protože jsou omezeni strachem z toho, že to naruší obchody nebo ekonomické vazby se Saúdskou Arábií."

Washington přímo viní z toho, že se situaci nevěnuje a nějak doufá, že se na vše brzy zapomene. "Nejsem naivní; vím, že vlády nejednají na základě pocitů, ale na základě společných zájmů," obviňuje Washington ze záměrného nicnedělání.

Sankce se chystají

Trump sice zabití novináře odsoudil a naznačil, že za jeho vraždu by měl princ Salmán nést zodpovědnost, nicméně USA žádné zásadní kroky proti zločinu nepodnikly. Pouze vydaly zákaz cestování 21 osobám, které by mohly být do vraždy Chášukdžího zapleteny.

Ministr zahraničí Mike Pompeo v pátek uvedl, že sankce proti Saúdské Arábii jsou připravovány a nejspíš ještě pár týdnů potrvá, než vejdou v platnost.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/PA/John Stillwell

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ