Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost Edward Snowden, který zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí, se po svém útěku z USA ukrýval v bytech chudých migrantů v Hongkongu. Informoval o tom list The Daily Telegraph.
Po útěku před americkými agenty se Snowden ubytoval v luxusním hongkongském hotelu Mira, odkud v červnu 2013 světu oznámil, že za únikem množství utajovaných informací NSA stojí právě on. Materiály odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Monitorování se týkalo desítek milionů Američanů i vedoucích činitelů spojeneckých států, například německé kancléřky Angely Merkelové či francouzského prezidenta.
Snowden se následně z hotelu vytratil a doposud nebylo známo, jaké útočiště vyhledal, než odcestoval do exilu do Ruska, kde pobývá doposud. Místo Snowdenova pobytu mezi 10. a 23. červnem 2013 znalo do nynějška jen několik jeho právníků, napsal The Daily Telegraph.
"Nikoho by ani ve snu nenapadlo, že by takový člověk mohl bydlet u těch nejopovrhovanějších lidí v Hongkongu," řekl kanadský právník Robert Tibbo, který Snowdenovi skrýš pomohl vyhledat. Tibbo dlouhodobě působí v Hongkongu, zabývá se otázkami lidských práv a své služby nabízí i žadatelům o azyl.
"Znali jsme (žadatele o azyl), protože jsme jim předtím pomáhali s jejich (imigračními případy). Věděli jsme, že nás nezradí," uvedl Jonathan Man, další právník, který Snowdenovi pomáhal.
Přes jedenáct tisíc žadatelů
V Hongkongu žije kolem jedenáct tisíc registrovaných žadatelů o azyl, převážně původem z jižní a jihovýchodní Asie. Obecně zde nemohou legálně pracovat a dostávají měsíční podporu, která podle deníku The New York Times sotva pokrývá jejich náklady na bydlení.
Právník Tibbo řekl, že se na své klienty obrátil i proto, že očekával, že Snowdenovy problémy budou chápat. "Tito lidé při útěku ze svých zemí prošli stejným procesem. Také se museli spoléhat na druhé lidi, když hledali útočiště, bezpečí a podporu," vysvětlil.
Jednou z migrantek, u níž Snowden žil, byla 42letá Filipínka Vanessa Mae Bondalianová Rodelová. "Když jsem otevřela dveře a poprvé ho spatřila, netušila jsem vůbec, kdo to je," řekla Rodelová při vzpomínce na okamžik, kdy před třemi roky stanuli před dveřmi jejího maličkého hongkongského bytu dva právníci a neznámý Američan.
Rodelová přenechala Snowdenovi svou ložnici a přestěhovala se do druhého pokoje bytu ke své roční dceři. "Můj první dojem z jeho obličeje byl, že je vystrašený, že má velké starosti," uvedla. Její nečekaný host prý celé dny pracoval na počítači.
Fotografie
Druhý den Snowden Rodelovou požádal, aby mu koupila výtisk největšího hongkongského anglicky psaného deníku The South China Morning Post. Když ho vzala do ruky, uviděla na první straně Snowdenovu fotografii.
Rodelová a další doposud o svém setkání se Snowdenem mlčeli. Nakonec se rozhodli promluvit v naději, že tato publicita vyvine tlak na hongkongské úřady, aby konečně vyřešily jejich žádost o status uprchlíka a přesídlení. Z jakého důvodu Rodelová Filipíny opustila, není jasné.
Další z migrantů, který poskytl Snowdenovi pomoc, byl 44letý Adžith Pušpakumara, který uprchl ze Srí Lanky údajně poté, co zběhl z armády a byl za to mučen. "Tento slavný muž byl uprchlík jako já. Rád jsem mu pomohl," prohlásil Pušpakumara, který se rovněž podílel na tajném převozu Snowdena, maskovaného tmavým kloboukem a brýlemi, do jiné části města.
Tam se setkali s další srílanskou rodinou, která Snowdena přijala do svého bytu o velikosti 23 metrů čtverečních. Otec rodiny Supun Thilina Kellapatha popsal Snowdena jako unaveného muže, který byl nesmírně zdvořilý.
Po dvanácti dnech skrývání mezi hongkongskou migrantskou komunitou si vzal Snowdena k sobě domů jeden z jeho právníků a 23. června Snowden odletěl do Moskvy. Každému z migrantů poslal za jejich pomoc tisíc dolarů. "Měli stovky příležitostí mě zradit, když jsem byl mezi nimi. Vzhledem k jejich citlivé situaci by je za to nikdo nemohl vinit. Ale oni to neudělali," řekl Snowden. "Nebýt jejich soucitu, mohl můj příběh skončit jinak," dodal Američan, na kterého Washington již během jeho pobytu v Hongkongu před třemi lety vydal mezinárodní zatykač.