Svět si připomíná pět let od <span>tsunami</span> v jihovýchodní Asii

Zahraničí
26. 12. 2009 12:04
Meulaboh, následky tsunami v březnu roku 2005.
Meulaboh, následky tsunami v březnu roku 2005.

Meulaboh, následky tsunami v březnu roku 2005.Mohutné vlny tsunami, vyvolané zemětřesením o síle 9,15 stupně Richterovy škály s epicentrem u indonéského ostrova Sumatra, zpustošily 26. prosince před pěti lety pobřeží 14 asijských a východoafrických zemí, přičemž ve 13 z nich si živelní pohroma vyžádala oběti na životech - zahynulo přes 230 tisíc lidí včetně osmi Čechů.

Nejvíce byla postižena Indonésie, kde vlny tsunami usmrtily kolem 160 tisíc lidí, 35 tisíc životů si ničivé vlny vyžádaly na Srí Lance, přes deset tisíc obětí hlásila Indie. V Thajsku, považovaném za turistický ráj, zemřelo nebo bylo pohřešováno kolem osmi tisíc lidí. V Somálsku, Barmě a ostrovních Maledivách zahynuly stovky lidí. Řádově desítky osob, považovaných za mrtvé, přiznala Malajsie a Tanzánie. Úmrtí byla hlášena také ze Seychel, Bangladéše, Jemenu a Keni.

ČTĚTE TAKÉ: Tsunami z roku 2004 bylo největší za 600 let
                        Trable s varovným systémem před tsunami v Indonésii

Z dovolené v Asii se nevrátilo na 9000 zahraničních návštěvníků. Zřejmě nejvíce obětí na životech mělo z evropských zemí Švédsko a Německo. Počet obětí a pohřešovaných osob není nadále s konečnou platností uzavřen, odhaduje se však, že mezi oběťmi bylo třikrát více žen a dětí než mužů.

Zemětřesení s epicentrem vzdáleným 150 kilometrů od indonéského ostrova Sumatra udeřilo v 7.58 místního času (1.58 našeho času) a trvalo dlouhých deset minut. Seizmické centrum v Jakartě původně odhadovalo jeho sílu na 6,4 stupně. Za 30 minut zasáhly první ničivé vlny pobřeží Sumatry, za další půlhodinu dorazily k pobřeží Thajska. Krátce poté americký americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA) z Havaje poprvé upozornil na nebezpečí přívalových vln poblíž epicentra v Indickém oceánu. K pobřeží východní Afriky pak nezkrotné vlny dorazily v průběhu dne.

Následky tsunami na Srí Lance v březnu roku 2005.Vlny, jejichž název je odvozen z japonského cunami ("cu" - přístav a "nami" - dlouhá vlna; také tsunami), se obvykle šíří rychlostí až 800 kilometrů za hodinu a na mělčině mohou dosahovat výšky několika desítek metrů. Místy až desetimetrová masa vody smetla vše, co jí stálo v cestě. Rok po katastrofě hovořily údaje o tom, že střechu nad hlavou ztratilo na 1,77 milionu lidí, přičemž dalších několik set tisíc domácností muselo být kvůli nevyhovujícím podmínkám zbouráno nebo strženo. Jeden milion osob přišel o zdroje obživy, na mezinárodní humanitární pomoc bylo odkázáno přes pět milionů lidí.

FOTOGALERII po tsunami ze souostroví Samoa najdete ZDE

Celkové materiální škody byly původně odhadovány přední světovou zajišťovnou Munich Re na více než 13,6 miliard dolarů (331,2 miliardy korun), po roce byla škoda vyčíslena částkou 10,73 miliardy dolarů (261,4 miliardy korun). Z celého světa bylo pro postiženou oblast slíbeno přes 12,5 miliardy dolarů (304,4 miliardy korun).

Foto: Petra Mášová

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto: Pochod protři rasismu v Londýně v roce 2018

Převratná věc! Kurdové oznámili konec bojů s Turky. PKK se rozpouští

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto nadšených dětí

Zelenskyj mluvil s papežem. Chtěl by pomoci s návratem ukradených dětí

Zahraničí
12. 5. 2025
Cypřiše - ilustrační foto

Zabije nejstarší strom světa dálnice? Je mu pět tisíc let, říkají mu Pradědeček

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ